Sve svjetske industrije otpuštaju radnike kako bi se izvukle iz krize, jedino naftaši traže novu radnu snagu
Globalna financijska kriza snažno je pogodila mnoge sektore. Prvi su nastradali bankari, čiji se broj u odnosu na prošlu godinu poprilično smanjio, a slijedili su ih radnici industrijskog i uslužnog sektora, piše Dario Kuntić za Poslovni dnevnik.
Stopa nezaposlenosti u Sjedinjenim Državama prošlog je mjeseca porasla na 6,5 posto, a mnogi analitičari predviđaju kako bi do kraja 2009. mogla skočiti i na osam posto.
Posao izgubilo 1,2 milijuna Amerikanaca
Prema pisanju The Wall Street Journala, do sada je posao izgubilo 1,2 milijuna Amerikanaca, od kojih je polovica postala nezaposlena u posljednjih tri mjeseca. Newyorški guverner David Paterson rekao je kako će 45.000 ljudi s Wall Streeta ostati bez posla, dok ostali stručnjaci predviđaju gubitak od 80.000.
I britanski financijski sektor također je pretrpio težak udarac. Očekuje se kako će posao u Cityju izgubiti oko 30.000 ljudi, a očekuje se kako će taj broj sljedeće godine porasti za trećinu. Prema pisanju Telegrapha, globalni fianancijski sektor izgubio je do sada 150.000 ljudi.
Bez posla dnevno ostaje oko 1000 radnika
Otkazi se gomilaju i u ostalim sektorima, do proizvodnje do medija. U Britaniji je bez posla ukupno ostalo 5000 ljudi, a prema nekim analitičarima bez posla dnevno ostaje oko 1000 radnika.
No radnici bez posla ostaju i u Španjolskoj, Austriji, kanadi i drugdje. Izgleda kako je naftni sektor ostao imun na rezanje radnih mjesta.
Naftne kompanije namjeravaju u sljedeće tri godine otvoriti 180 offshore bušotina, od kojih će svaka u prosjeku zahtijevati 200 radnika.
Kako bi privukli stručnu radnu snagu, naftaši povećavaju plaće i bonuse te proširuju obuku za buduće radnike. Tako se naftni sektor jedini pokazao sposobnim oduprijeti se globalnoj krizi. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik