Nevladina organizacija za zaštitu ljudskih prava kritizira EU, među ostalim, zbog Zakona o suzbijanju ilegalne imigracije prema kojemu se omogućuje pritvaranje ilegalnih imigranata do najviše 18 mjeseci
Nevladina organizacija za zaštitu ljudskih prava Human Rights Watch (HRW) je objavila izvještaj o stanju ljudskih prava u kojima kritizira EU za kršenje ljudskih prava u ime borbe protiv terorizma, loših uvjeta života, ograničene sloboda govora i izražavanja te nepostojanje prava na privatnost.
"Problem ilegalnih useljenika i pravo na azil ostaju glavni problemi europskih zemalja. Zemlje članice EU još su uvijek u većoj mjeri ksenofobične, zatvorene i rasistički nastrojene prema Romima, Židovima i Muslimanima", stoji u izvješću HRW-a.
Loš tretman poslodavaca
Osvrćući se na postupanja zemalja članica Europske unije prema imigrantima, izvješće govori kako se povećava zabrinutost zbog sve većeg negativnog utjecaja na njihov obiteljski život, kao i na tretman koji imaju od strane svojih poslodavaca u slučaju bolesti ili privatnih problema.
Novi Zakon o suzbijanju ilegalne imigracije u EU, koji je dobio pristanak Parlamenta u lipnju 2008., a koji će na snagu stupiti 1. siječnja 2010. godine, sadrži i sporni dio prema kojemu se omogućuje pritvaranje ilegalnih imigranata,uključujući i njihovu djecu, i osoba koje nisu dobile azil, do najviše 18 mjeseci, upozorava se u izvješću.
Ovaj zakon izazvao je i oštre kritike Antonia Guterresa, UN-ovog visokog povjerenika za ljudska prava, navodeći kako se tako dugim zatvaranjem krše osnovna ljudska prava imigranata.
Porast incidenata i neopravdanih uhićenja
Među ostalim, u izvješću se navodi i zabrinjavajući porast rasističkih incidenata u zemljama članicama EU, a posebno se izdvaja Italija zbog negativnog odnosa prema stanovništvu romske nacionalnosti te Njemačka zbog niza incidenata protiv muslimanskih, židovskih, romskih i sitskih zajednica, kao i strogih zakona prema azilantima iz Afrike.
HRW navodi da se pozornost treba obratiti i na Grčku gdje se azilanti odmah uhićuju, a u nekim slučajevima dolazi i do zlostavljanja. Izvješće također kritizira Francusku i Veliku Britaniju da pod krinkom borbe protiv terorizma bezrazložno privode azilante, bez da ih se obavještava o njihovim pravima, a nerijetko im se i ne dodjeljuju odvjetnici, kako je propisano zakonom. (D. P.)
Izvor:
EUobserver