Istraživanje provedeno na 177 američkih kompanija pokazalo je da je njih pet posto reagiralo na recesijske uvjete snižavanjem plaća, a šest posto ih planira učiniti isto u tekućoj godini
Najava poznatog američkog proizvođača mikročipova, kompanije AMD, o privremenom snižavanju plaća njihovim zaposlenicima i menadžerima za pet do 20 posto, uz otpuštanje dodatnih 110 radnika postala je sve češća praksa u svijetu koja nije bila korištena od doba velike krize iz tridesetih godina.
Osim toga, američka energetska kompanija ConocoPhillips, također planira povući sličan potez te su najavili otpuštanje oko 1.350 radnika zbog sve većeg smanjenja cijena nafte. Istovremeno, jedan od najvećih proizvođača građevinskih strojeva, Cartenpillar već je u prosincu prošle godine najavio smanjenje plaća svojim menadžerima.
Uzlazni trend
Da ekonomska kriza uzima sve više zamaha i u državnim tvrtkama koje baš i nemaju direktnog dodira s financijskim i ekonomskim sektorom pokazuje i činjenica kako su u američkoj saveznoj državi Teksas sindikati vatrogasaca i policijskih službenika pristali na smanjivanje plaće od tri posto.
Osim toga, prema izvještaju američke središnje banke, sve više američkih kompanija razmišlja o zamrzavanju ili rezanju plaća svojim zaposlenicima.
Naime, prema nedavno provedenoj anketi konzultantske kuće Watson Wyatt pet posto od 177 kompanija obuhvaćenih istraživanjem reagiralo je na recesijske uvjete snižavanjem plaća, a šest posto planira učiniti isto u tekućoj godini. Ista anketa provedena na 800 manjih tvrtki pokazala je kako je njih sedam posto već smanjilo plaće, a broj kompanija koje posežu za rezanjem plaća u slučajevima lošijeg poslovanja prvi put nakon 1973. godine prešao je 4 posto.
Sve više radnika pristaje na manje plaće
Ovakvi potezi reakcija su poslodavaca na smanjenu potražnju i sve veći pad cijena njihovih proizvoda i predstavlja način da se uštedi gotovina u vremenu kada je sve teže doći do kredita za nova ulaganja.
S druge strane malenu utjehu radnicima donose sve manje cijene proizvoda, ali i činjenica da će ipak većina njih sačuvati radna mjesta. Radnici su sve više svjesni činjenice kako je smanjenje plaće mnogo bolja opcija od otkaza jer je do novog posla sve teže doći, a tome u prilog govore i podaci da je u posljednja četiri mjeseca 2008. godine bez posla u SAD-u ostalo gotovo 2 milijuna ljudi. (D. P.)
Izvor:
The Wall Street Journal