U razdoblju od siječnja do kraja listopada 2008. inspektori rada Državnog inspektorata utvrdili su nezakonit rad 723 radnika stranca
Iako je Vlada u izmjenama Zakona o strancima predložila da strani državljani bez radne dozvole umjesto 30 mogu raditi do 90 dana, izvršna vlast još nije donijela redovnu godišnju kvotu radnih dozvola za zapošljavanje stranaca, piše Biserka Ranogajec u Poslovnom dnevniku.
Usvoje li se izmjene zakona, stranci koje je određena tvrtka angažirala ubuduće će moći raditi bez regulirane radne dozvole i do tri mjeseca. Za sada pak, prema postojećem zakonu, za svaki boravak duži od 30 dana stranci moraju regulirati radnu dozvolu.
Po 30 tisuća kuna za svakog ilegalnog radnika
Nalazi inspekcije za razdoblje od siječnja do kraja listopada 2008. pokazuju da su inspektori rada Državnog inspektorata utvrdili nezakonit rad 723 radnika stranca, od čega 97 žena.
U istom je razdoblju bez radne dozvole zatečeno 280 stranaca na radu, bez poslovne dozvole 34 stranca, bez potvrde o prijavi rada i bez radne dozvole četiri stranca te bez potvrde o prijavi rada bez poslovne dozvole 34 stranca.
Poslodavcima kod kojih su zatečeni radnici bez radne i poslovne dozvole, odnosno bez prijave Policijske uprave da mogu raditi, izrečena je mjera zabrane obavljanja djelatnosti usmenim rješenjem na zapisnik na rok od 30 dana.
Iznimno, tumače u inspektoratu, mjera zabrane obavljanja djelatnosti nije izvršena, a usmeno rješenje ukinuto je u slučajevima kad su poslodavci uplatili novčani iznos od 30.000 kuna za svakog stranca radnika koji je radio nezakonito.
Izdano više od 11 tisuća dozvola
U MUP-u su pak izvijestili da je u 2008. izdano ukupno 11.337 radnih dozvola strancima. Za novo zapošljavanje u kvoti izdano je 6.475 radnih dozvola, a za novo zapošljavanje izvan kvote izdano je 1.630 radnih dozvola.
Za produljenje rada u kvoti izdane su još 2.042 radne dozvole, dok je za produljenje izvan kvota izdano 1.190 radnih dozvola.
Što se tiče godišnjih kvota radnih dozvola u Hrvatskoj gospodarskoj komori ove se godine skupilo znatno više zahtjeva nego lani, njih ukupno 14.245. Obrtnici su pak zatražili 2.356 dozvola.
Uobičajeno je većina dozvola iz sektora građevinarstva i brodogradnje. Od tvrtki u građevini velike kompanije nemaju toliko zahtjeva koji se većinom odnose na manja poduzeća, dok se velik broj zahtjeva u brodogradilištima odnosi na njihove kooperante. (V. K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik