Registrirani broj nezaposlenih u Sloveniji je u veljači povećan za 4,4 posto u odnosu na siječanj
Prijave ljudi koji su ostali bez posla na slovenskim zavodima za zapošljavanje povećale su se u prva dva mjeseca ove godine za 85 posto u odnosu na isto razdoblje lani, a registrirani broj nezaposlenih samo je u veljači povećan za 4,4 posto u odnosu na siječanj.
100.000 nezaposlenih
"Stanje na tržištu rada pogoršava se iz mjeseca u mjesec", ističe direktorica slovenskog Zavoda za zapošljavanje Marija Poglajen, dodajući da su anketiranjem došli do podatka da slovenska poduzeća ove godine zbog ekonomske krize računaju sa smanjenjem broja zaposlenih za pet posto.
Po njezinim riječima, u prva dva mjeseca ove godine u Sloveniji se u uredima državnog zavoda za zapošljavanje prijavilo više od 21.000 nezaposlenih osoba, tako da ih je s potkraj veljače bilo ukupno nešto više od 77.000, a broj nezaposlenih ove će godine prema očekivanjima prijeći brojku od 100.000.
Premijer Borut Pahor je izjavio da je njegova vlada svjesna sve većih socijalnih problema koje izazivaju ekonomska i socijalna kriza, te rastuće nezaposlenosti, ali da je dosadašnjim mjerama već uspjela sačuvati 5.000 radnih mjesta koja bi bez intervencije države bila izgubljena.
Skraćivanje radnog tjedna
Riječ je o nedavno prihvaćenom zakonu o subvencioniranju punog radnog vremena, prema kojemu poslodavci koji skrate radni tjedan za osam ili više radnih sati, kako ne bi morali otpuštati zaposlene zbog smanjivanja narudžbi i proizvodnje, imaju pravo na subvencije doprinosa na zaposlene, a to im se osigurava iz državnog proračuna.
Tu mogućnost iskoristile su i neke velike tvrtke poput proizvođača kućanskih aparata "Gorenja" koji je zbog smanjivanja narudžbi za četvrtinu skratio radni tjedan za osam sati i smanjio plaće zaposlenima za deset posto, a radnicima koji se odluče za sporazumni raskid radnog ugovora ponudio veće otpremnine. (Hina)