Nanotehnologija se između ostalog, koristi u kozmetičkim i informatičkim proizvodima
Europska agencija za sigurnost i zdravlje na radu objavila je izvješće o kemijskim tvarima koje bi ubuduće mogle predstavljati nove i rastuće rizike za radnike te pridonijeti razvoju bolesti poput alergija, astme, neplodnosti i raka.
"Stručnu prognoza novih kemijskih rizika" izradilo je 49 stručnjaka iz cijele Europe, a na samom vrhu rizičnih faktora nalaze se nano-čestice, odnosno nanotehnologija koja se, među ostalim, koristi u kozmetičkim i informatičkim proizvodima.
Nadalje, zbog izloženosti radnika kemikalijama raste broj oboljelih od alergija. Procjenjuje se da kemikalije uzrokuju 80-90 posto oboljenja kože, a ona su druga među bolestima na radu, iza bolesti mišića i kostiju. Zasad, međutim, ne postoje dogovorene znanstvene metode kojima bi se utvrdio učinak štetnih tvari na kožu i odredile sigurne razine izloženosti kože.
74.000 smrtnih slučajeva godišnje
U izvješću se također navodi opasnost od tvari koje mogu dovesti do razvoja karcinoma, među kojima su i dizelska isparavanja. Među zanimanjima u kojima su radnici suočeni s visokim rizikom od dodira s opasnim tvarima su gospodarenje otpadom, građevina i uslužne djelatnosti poput čišćenja ili kućne njege.
U Europskoj agenciji za sigurnost i zdravlje na radu procjenjuju da je svake godine 74.000 smrtnih slučajeva vezanih uz radno mjesto izazvano opasnim tvarima koje se susreću na radu. To znači da 10 puta više ljudi umre od opasnih tvari, nego od nezgoda na radu te da mnoge kompanije ne vode dovoljno računa o uklanjanju ili zamjeni opasnih tvari.
Iako u Hrvatskoj nema preciznijih statistika koje govore o bolestima i ozljedama na radu izazvanih opasnim tvarima, hrvatsko Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva je krajem prošle godine propisalo Pravilnik o zaštiti radnika od rizika zbog izloženosti kemijskim tvarima na radu, te početkom ove godine Pravilnik o graničnim vrijednostima izloženosti opasnim tvarima pri radu i o biološkim graničnim vrijednostima. (Hina)