Kriza ne popušta, a Europskoj uniji osim novca nedostaju i nove ideje
Europski čelnici odlučili su poseban summit o zaposlenjima, planiran za 7. svibnja, degradirati na sastanak znatno nižeg ranga, na kojemu neće sudjelovati čak niti predstavnici svih članica EU, piše Vesna Roller u Novom listu.
Glavni tajnik konfederacije sindikata Europske unije (ETUC), John Monks smatra da je to "loš znak za građane i radnike", jer se stječe dojam da oni koji donose odluke u EU ne uzimaju dovoljno u obzir problem nezaposlenosti.
Dok milijuni ljudi diljem EU strahuju da će ostati bez posla, otkazivanje europskog susreta na vrhu o tim temama "fatalna je greška", smatra i vođa socijalista u Europskom parlamentu Martin Schulz, a najavom je nezadovoljan i predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso.
Samo tri zemlje
"Bilo bi mi draže da je svih 27 članica odvojilo vrijeme da rasprave što treba učiniti u vezi s onim što je ključno pitanje za europske građane u krizi", rekao je Barroso.
Međutim, briselska administracija nema odlučujuću riječ, a nekoliko zemalja članica poput Francuske i Njemačke ustuknule su pred visokim očekivanjima koja bi, ocjenjuju, proizvelo takvo okupljanje posvećeno isključivo temi nezaposlenosti. Susret državnih čelnika zasigurno bi izazvao golemu pozornost i nade, ali je vrlo vjerojatno da milijuni nezaposlenih ne bi dobili zadovoljavajući odgovor.
Tako će umjesto velebnog skupa, o očuvanju radnih mjesta razgovarati samo predstavnici triju zemalja – Češke, Švedske i Španjolske – sadašnje i budućih predsjedateljica Europske unije. Detalji će biti poznati idućih dana, nakon što češko predstavništvo smisli kako ublažiti otkazivanje skupa 27-orice.
Barrosovoj je komisiji jedino preostalo da zaključi kako, očito, razina skupa nije važna koliko je važna njegova namjera i utvrđivanje rješenja kojima bi se sačuvala sadašnja radna mjesta i potaknulo stvaranje novih.
Razlike između Istoka i Zapada
No, to neće biti nimalo jednostavno budući da Europskoj uniji osim novca ponestaje i ideja. Čelnik OECD-a Angel Gurria istaknuo je da na sve dublju recesiju države trebaju odgovoriti još snažnijim stimulansima, a osim njega, više novca traže i sindikati koji naglašavaju da najrazvijenijim zemljama u borbi protiv krize treba zajedništvo.
Međutim, duboke podjele između Amerike i Europe i dalje su vidljive. Za razliku od SAD-a koje su do sada izdvojile kudikamo više novca za poticaje posrnuloj ekonomiji, Europa, osim što izdvaja za ekonomiju, dio toga mora izdvajati i za naknade i zdravstvenu zaštitu nezaposlenima, komentira John Monks iz ETUC-a. To je, smatra on, posve pogrešan pristup jer ne treba plaćati nezaposlenost, već stvaranje novih radnih mjesta.
To je uglavnom jasno svim čelnicima EU, ali koja radna mjesta stvarati i na koji način, nitko sa sigurnošću ne zna.
Novi socijalni dogovor
Češko će predstavništvo u svibnju morati reći hoće li se to postići većom mobilnošću radnika, poticanjem cjeloživotnog obrazovanja, tehničkim inovacijama ili smanjenjem gospodarskih opterećenja kako bi se potaknulo zapošljavanje.
U svakom slučaju, odgovor će trebati pronaći što prije budući da će se vojsci od 18 milijuna nezaposlenih u EU, idućih mjeseci pridružiti još četiri milijuna mladih, a sindikati su od 14. do 16. svibnja već najavili održavanje velikih demonstracija u Madridu, Buxellesu, Berlinu i Pragu.
Nizom prosvjeda sindikati će tražiti da Europa postigne novi socijalni dogovor. Marš kroz europske prijestolnice, nazvan "Europski dani akcije", organiziraju sindikati koji upozoravaju da je rast nejednakosti između plaća i "kulture menadžerskih bonusa" zadao smrtni udarac gospodarstvu.
Budući da još uvijek nemaju konkretnih rješenja, europski čelnici su možda, upravo otkazivanjem summita o zaposlenjima na razini čitave EU, željeli izbjeći dodatne prosvjede pod svjetlom medijskih reflektora. (V. K.)
Izvor:
Novi list