Slijedeći rebalans će biti radikalan, pa će u tom slučaju kasniti plaće, mirovine i druga plaćanja
Iako u Saboru još nije ni završena rasprava o sadašnjem rebalansu proračuna, o novom rebalansu već se počelo neformalno govoriti. Sadašnjem rebalansu ekonomisti predviđaju trajanje do jeseni, točnije do završetka turističke sezone. O ovoj sezoni, tvrde, ovisi kako će sljedeći rebalans izgledati, a sudeći prema prvim prognozama sezone, neće biti dobro, piše Branka Stipić u Jutarnjem listu.
Ljubo Jurčić misli da će prihodi proračuna, čak i ako sezona bude kao lanjska, što je nemoguće, pasti za više od 10 milijardi kuna. Razlog tome je pad gospodarske aktivnosti u Europi i devalvacija valuta u zemljama iz koje nam stižu turisti, pa im je Hrvatska postala znatno skuplja.
Jedna plaća manje
"I kad dođu turisti iz tih zemalja, trošit će znatno manje", tvrdi Jurčić te dodaje da će ekonomije glavnih emitivnih tržišta pasti od 3 do 4 posto, što znači da će broj turista iz tih zemalja pasti za 10 posto.
Zbog toga će, ističe, sljedeći rebalans biti radikalan, dok bi u međuvremenu državna blagajna mogla imati problema s punjenjem, pa će u tom slučaju kasniti plaće, mirovine i druga plaćanja, što će pak zavrtjeti nelikvidnost. Smatra da će država biti prisiljena smanjivati plaće i mirovine, dok subvencije neće smanjiti, no neće ih ni isplaćivati.
I Jurčić i neki drugi ekonomisti strahuju da bi kašnjenje plaća moglo ići tako daleko da se jedna plaća na kraju preskoči, a u jesen očekuju nove pregovore o smanjenju plaća ili o smanjenju broja onih koji ih primaju. Slično će biti i sa mirovinama, samo će njihovo rezanje ili smanjenje broja onih koji ih sada dobivaju doći na red kasnije. Val nelikvidnosti možemo izbjeći samo ako smanjimo troškove.
Srezati potrošnju
Punjenje proračuna i veličinu rebalansa najbolje će prognozirati kretanje uvoza jer on puni 50 posto proračuna, kaže Jurčić. Bude li uvoz 20 posto manji, to je i do 8 milijardi kn manje prihoda u proračunu.
I Davor Štern vjeruje da će turisti koji dođu trošiti puno manje. On naglašava kako se tome možemo suprotstaviti jedino jeftinijom ponudom i višom razinom usluge.
Dr. Josip Tica s Ekonomskog fakulteta upozorava da je problem što Hrvatska više ni s najboljom sezonom ne može živjeti kao do sada jer nema tuđeg kapitala da nas financira. Strahuje da će štednja doći stihijski, kroz nelikvidnost.
Ni dobra sezona, ističe Tica, Hrvatskoj nije dovoljna za njene potrošačke navike pa smo se tako lani, u rekordnoj turističkoj sezoni, zadužili za 30 milijardi kuna. (V. K.)
Izvor:
Jutarnji list