Plaće, uz koje zaposlenici dobivaju i niz dodataka, kreću se od 1700 eura za najnižu hrvatskim građanima otvorenu II. skupinu do 4800 eura za najvišu, IV. skupinu
Iako kraj pristupnih pregovora Hrvatske s Europskom unijom nije još na vidiku, hrvatski građani počinju se zapošljavati u tijelima Europske Unije. Naime, Europski ured za odabir osoblja (EPSO) objavio je da je 70,17 posto onih koji su izišli na prvo testiranje za zapošljavanje hrvatskih državljana zadovoljilo postavljene kriterije.
Riječ je o ugovorima na određeno vrijeme, a prvo testiranje za stalni posao šef EPSO-va odjela za komunikacije Nicholas Heenan najavljuje za 2010., piše Stojan de Prato u Večernjem listu.
Iduće tri godine u bazi podataka
Iako se na natječaj EPSO/CAST/CRO/09 prijavilo se 3.427 osoba, na testiranje, koje se provodilo u Zagrebu, Bruxellesu, ali i u svim ostalim glavnim gradovima zemalja članica, izišao je 1.981 kandidat. Uvjete za daljnji prolaz na testiranjima je steklo 1.390 osoba, koji su morali točno odgovoriti na najmanje polovicu od po 30 pitanja, u objema skupinama: poznavanju EU, odnosno verbalnim i numeričkim vještinama.
"Europski parlament već odabire kandidate koje će pozvati na razgovor ili na dodatno testiranje sposobnosti, npr. jezičnih vještina za prevoditelje. Svi koji su položili test ostaju tri godine na popisu iz kojega ih tijela EU mogu birati. Broj bodova utječe na njihov izbor, ali, iskustveno, još veći utjecaj ima kandidatov profi", ističe Heenan.
Inače, osnovne plaće, uz koje zaposlenici dobivaju i niz dodataka, kreću se od 1700 eura za najnižu hrvatskim građanima otvorenu II. skupinu, za koju je uvjet srednjoškolska matura, do 4800 za najvišu, IV. skupinu, tzv. administratore, za koju treba MA po Bologni ili fakultetska diploma po starome sustavu.
342 radna mjesta
Od ukupno 342 radna mjesta, koja će hrvatskim građanima biti ponuđena do Nove godine, 116 ih je rezervirano za prevoditelje, a test je položilo 309 osoba. U istoj se IV. skupini traži i 15 pravnika-lingvista (položilo 54), 10 administratora za tisak i komunikacijsku politiku (142), devet pravnika (83), pet parlamentarnih administratora (161), tri stručnjaka za informatičko-komunikacijsku tehnologiju (50), te po dva vodiča za posjetitelje (63), propagandista (43) i knjižničara/dokumentarista (16).
U III. skupini, nazvanoj "asistenti", za koju je uvjet bakalaureat po Bolonji ili nekadašnja viša škola, posao bi mogli dobiti svi koji su položili test za mjesto lektora/korektora, budući da ih se tražilo 34, a zadovoljilo ih je samo 12.
U II. skupini zaposlit će se gotovo svi koji su položili test za mjesto tajnika ili tajnice, njih 67 od 68, te 24 pomoćnika prevoditeljima (48). I u toj se skupini traže pomoćnici u parlamentarnim tijelima, njih osam (26), te tri tehničara za konferencijske usluge (6). Posao čeka i oba telefonista te oba elektrodistributora koji su položili test. (V. K.)
Izvor:
Večernji list