Kada se već sustav neće prilagoditi potrebama na tržištu rada, prilagođavaju se maturanti
Fakultet elektrotehnike i računarstva, Građevinski fakultet, Rudarsko-geološko naftni, Fakultet strojarstva i brodogradnje te Geodetski fakultet, ove su godine popunjeni u rekordnom roku i na njima nema jesenskih prijamnih ispita.
Pojačani interes za navedenim fakultetima lako je objašnjiv – na burzi nezaposlenih nema osoba iz navedenih struka. Osobe koje završe ove fakultete brzo se zapošljavaju, većinom na radnim mjestima s barem dvostruko višim plaćama od državnog prosjeka.
Iznimka je jedino Geodetski fakultet, čiji stručnjaci često ne rade na primjereno plaćenim mjestima. No unatoč tome, ove godine se na studij prijavilo 340 maturanata, tj. pedesetak više nego lani, a uspjelo ih se upisati 115, čime je popunjena upisna kvota u ljetnom upisnom roku, piše Mirela Lilek u Vjesniku.
Plaća između 9 i 10 tisuća kuna
Najveće ovogodišnje iznenađenje je Fakultet strojarstva i brodogradnje u Zagrebu koji je popunio kvotu u jednom jedinom upisnom roku, upisavši 420 studenata. Još donedavno, taj je fakultet i nakon jesenskog roka imao po nekoliko slobodnih mjesta, a ove su godine morali odbiti oko osamdesetak maturanata koji su prošli ispitni prag.
"Promijenila su se vremena i mladi ljudi su postali svjesni da se na tržištu teško zapošljavaju jezičari, ekonomisti i pravnici. S druge strane, diplomiranih strojara nema na burzi", kaže dekan Fakulteta strojarstva i brodogradnje Izvor Grubišić.
Činjenica je, dodaje, da gotovo nema zemlje u svijetu gdje nema hrvatskih strojara. Osim što su s diplomom FSB-a slobodni u izboru mjesta zapošljavanja, bilo da je riječ o domaćim ili stranim tvrtkama, drugi razlog interesa za studije strojarstva, brodogradnje i zrakoplovstva vidi u plaćama. Prosjek primanja njihovih završenih studenata je između 9000 i 10.000 kuna, i to s godinom ili dvije staža.
Težak studij, ali težak i posao
Na Geodeziji objašnjavaju kako je "posao geodeta težak, često su na terenu. U zoru do grla u blatu, popodne se veru po planinama, da bi završili u kukuruzu pokušavajući izvesti mjerenje terena dok im prijete oba vlasnika u težoj međusobnoj svađi. Kada odu u Zagoru, obavezno sa sobom nose protuotrov protiv zmija. Uz fizički naporan posao, težak je i studij, no geodeta nema na burzi".
"Njih posao uvijek čeka, bilo u slabije plaćenoj državnoj tvrtki, bilo u privatnim poduzećima", objašnjavaju na tom fakultetu povećani interes za studij geodezije. (V. K.)
Izvor:
Vjesnik