Učenici su ove godine trebali dobiti nove udžbenike, pa su prošlogodišnji, vrijedni 440 milijuna kuna bačeni
Učenici bez knjiga i školskog prijevoza, učitelji i profesori bez desetak posto plaće, roditelji ispražnjenih džepova nakon kupnje školske opreme. Bilanca je ovo današnjeg početka školske godine za 550.000 učenika u osnovnim i srednjim školama.
Iz prethodnog se može zaključiti kako su u "zemlji znanja", jedan od najvećih računa trenutne ekonomske krize platili upravo odgoj i obrazovanje. Naime, država je upravo na tom području odlučila ove godine uštedjeti ukupno 1,1 milijardu kuna, koliko je rebalansima proračuna srezala sredstva za školstvo, piše Vesna Roller u Novom listu.
Osnovnoškolci 700, a srednjoškolci 1700 kuna
Iako je tadašnji ministar obrazovanja Dragan Primorac planirao da hrvatski učenici ove godine dobiju potpuno nove besplatne udžbenike, samo mjesec dana nakon što su prošlogodišnji udžbenici vrijedni 440 milijuna kuna bačeni, projekt je naprasno ukinut. Budući da je Vlada odlučila ove godine ne dijeliti besplatne udžbenike svim učenicima, veliki dio roditelja je morao naći sredstva za neplanirani trošak. A on nije beznačajan – udžbenici za osnovnoškolce stoje prosječno oko 700 kuna, a za srednjoškolce oko 1.700 kuna.
Besplatne udžbenike ove će godine dobiti tek oko 20.000 učenika iz socijalno najugroženijih skupina, što je dvostruko manje od onoga što je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa obećavalo prije samo dva mjeseca. Dakle, pravo na besplatne udžbenike mogu ostvariti jedino djeca iz obitelji kojima je prihod po članu manji od 500 kuna.
Država bi također trebala naći sredstva i za oko 15.000 djece branitelja i invalida Domovinskog rata koji besplatne udžbenike dobivaju jedino ako je prihod njihove obitelji ispod 1.995 kuna.
Do novca sve teže
No, koliko će knjiga i ovim najugroženijim skupinama na kraju biti dodijeljeno veliko je pitanje, jer se već pokazalo da Vlada sve više sužava krug onih koji imaju pravo na besplatne udžbenike. Tako je u Vukovar poslala samo manji dio potrebnih udžbenika – dva do tri udžbenika po djetetu – iako je obećala da će kompletne školske knjige dobiti svi vukovarski školarci.
U sveopćoj državnoj štednji na školstvu nešto će bolje proći obitelji u bogatijim općinama i gradovima, poput Zagreba, Rijeke i Splita, koji će pronaći izvore za sufinanciranje školskih udžbenika. Neke lokalne vlasti pokušat će subvencionirati prijevoz za učenike, no u ovoj recesijskoj godini sredstva će se teško nalaziti.
Godinama potplaćeni učitelji, nastavnici i profesori ovu školsku godinu počinju uz dodatno srozan osobni standard i primanja. Prvo im je proljetos "skinuto" šest posto redovite povišice, a potom im je država u kolovozu počela oduzimati postotak neto plaće u ime kriznog poreza. Inače, prosječna prosvjetarska plaća u lipnju je iznosila 4.684 kuna, što je oko 722 kune manje od prosječne plaće u državi. (V. K.)
Izvor:
Novi list