Za svako desetljeće života stručnjaci savjetuju različitu strategiju štednje
Kako osigurati redovite i pristojne prihode u mirovini, pitanje je koje si postavlja većina zaposlenih. Većina umirovljenika u Hrvatskoj, naime, složit će se da su im mirovine niske i da od njih teško mogu pristojno živjeti. Iako se sustav i modeli mirovinske štednje u Hrvatskoj i SAD-u znatno razlikuju, neke savjete stručnjaka američkog mjesečnika za osobne financije Kiplingers, koje je u Večernjem listu prenijela Valentina Wiesner Mijić, mogu primijeniti i zaposlenici u Hrvatskoj.
Financijski savjetnici tog lista, naime, tvrde da za svako razdoblje u životu postoji nekoliko koraka koje treba poduzeti kako bi si osigurali redovita primanja u mirovini. Tako sadašnju nisku cijenu dionica vide kao priliku za ulaganje mlađih zaposlenika čija se karijera nalazi negdje na sredini, dok osobama koje su blizu umirovljenja savjetuju preispitivanje strategije i rokova ulaganja.
Dvadesete i tridesete godine – planiranje
Najbolje vrijeme za izradu štednog plana za mirovinu, tvrde, je između 20-ih i 30-ih godina života. U SAD-u se takav plan naziva 401K-plan i ima nekoliko verzija – izdvajanje za mirovinu može raditi izravno poslodavac, zaposlenik ili oboje, što znači da doprinosi mogu biti obvezni ili dobrovoljni. Model je donekle sličan našem prvom, drugom i trećem stupu, osim što ne postoji obveza ulaganja u prvi stup. "S desetljećima koja vam stoje na raspolaganju za ulaganje možete si priuštiti nešto više rizika. Koncentrirajte se na dionice koje su u ovom trenutku jeftine", savjetuju američki stručnjaci mlađim zaposlenicima.
Oni smatraju da je ulaganje pametno povećavati barem za jedan posto godišnje, ili više, a u konačnici bi ciljani iznos ulaganja trebao dosegnuti 15 posto plaće, uključujući doprinos poslodavca. Zanimljivo je da Amerikanci ovaj postotak smatraju značajnim za budući iznos mirovine, dok je za naše prilike gotovo nevjerojatan jer, i uz doprinose koji su oko 50 posto plaće, mirovine su niske.
U četrdesetima i pedesetima – disciplina Četrdesete su pak vrijeme za planiranje i štednju, kada je nužno maksimizirati izdvajanje za doprinose ili neku drugi, sličan oblik štednje. "Posavjetujte se sa stručnjakom. Sve više financijskih savjetnika nudi vođenje plana umirovljenja i pomaže u postavljanju i ostvarivanju ciljeva štednje", kažu, a slično mogu učiniti i zaposlenici u Hrvatskoj.
U 50-im godinama nužno je, dodaju, ostati fokusiran na plan štednje. To je i trenutak za financijski pregled – još uvijek ima dovoljno vremena za uvećanje izdvajanja, pametnije ulaganje ili odgodu umirovljenja. Na primjer, Amerikanci čak i dok rade ušteđevinu na individualni račun za mirovinu, što im omogućava veću kontrolu nad financijama. Kod nas država još uvijek ima kontrolu nad ušteđevinom iz prvog i drugog stupa.
Vrijeme za "testnu vožnju" su šezdesete. "Odredite probni rok u kojem ćete živjeti s proračunom planiranim za mirovinu, uz manje trošenje i štednju preostalog iznosa ako ga ima", zaključuju stručnjaci. (T. B.)
Izvor:
Večernji list