Analizirajte vlastite sposobnosti i ambicije te područje u kojem se mogu realizirati
Mnogo je razloga zašto osobe požele promijeniti posao kojim se bave i nastaviti karijeru u jednom posve novom smjeru. Možda ne volite svoj posao, možda smatrate da više ne možete napredovati, možda ste izgubili radno mjesto i ne možete pronaći drugi posao,…
Međutim, promjena zanimanja može biti dugačak i naporan put, pa je trenutni posao potrebno zadržati što duže možete. Osim naravno, ako si tijekom svog dosadašnjeg radnog iskustva niste osigurali dovoljno ušteđevine, koju ćete trošiti za vrijeme nezaposlenosti. U svakom slučaju, želite li promijeniti zanimanje, morate:
a) utvrditi svoje želje i potrebe
Kao prvo, morate jasno odlučiti što želite postići promjenom zanimanja. Analizirajte vaše profesionalne interese, ali računajte i na obveze u privatnom životu, posebice ako imate obitelj. Sagledajte koje su pozitivne, a koje negativne strane vašeg sadašnjeg posla i pokušajte zaključiti što bi željeli da ostane isto, a što želite mijenjati.
b) utvrditi svoje postojeće vještine
Tijekom godina rada vjerojatno ste stekli brojne prenosive vještine, od umijeća vođenja, upravljanja vremenom, multitaskinga, do korištenja računalom. Kako bi uspješno utvrdili sve vještine koje posjedujete, morate gledati malo širu sliku od svog sadašnjeg posla. Prisjetite se svih vaših prošlih angažmana, što na prijašnjim radnim mjestima, što tijekom školovanja i zabilježite svaku vještinu koju posjedujete, a niste je mogli steći na trenutnom radnom mjestu. Izradite popis tih vještina i unesite te podatke u životopis.
c) otkriti skrivene talente
Baš kao što niti jedan sport ne može u potpunosti iskoristiti sve mišiće u vašem tijelu, tako niti jedan posao ne može u potpunosti iskoristiti sve vaše potencijale. Bez obzira koliko dugo i kako uspješno radili neki posao, vrlo vjerojatno posjedujete i neke neotkrivene talente. Rješavanjem upitnika o osobnim preferencijama možete otkriti svoje "nove" sposobnosti koje se traže u zanimanju na koje možda nikada i ne biste pomislili. Jedini je preduvjet da prilikom rješavanja upitnika budete potpuno iskreni, jer vaš cilj nije jačanje vlastitog ega, već odabir novog perspektivnog zanimanja.
d) istražiti najzanimljivije opcije
Nakon što saznate za što bi mogli biti talentirani, vrijeme je za traženje novog zanimanja. To se, kako smo već istaknuli, može zakomplicirati jer brojne opcije morate svesti na neki minimum. Budući da istovremeno tražite novo zanimanje, ali i zadovoljstvo poslom, započnite s razmatranjem one opcije koja vam se čini najizazovnija. Međutim, zadržite realističan pristup. Mnogo je poslova za koje ne možete konkurirati bez odgovarajućeg iskustva, pa stoga valja proučiti cijelu branšu tog zanimanja, kako bi utvrdili hoće li vaša znanja, vještine i talenti biti uopće konkurentni. Razočaranje nakon preambicioznih očekivanja može značajno naštetiti vašoj motivaciji.
e) istražiti alternativne opcije
Nemojte se ograničavati s najpoželjnijim poslovima i najbrže rastućim gospodarskim granama. Budite praktični i razmislite o vjerojatnostima. Naime, zanimanje koje vam najbolje odgovara, možda i nije ono o kojem većina posloprimaca mašta, što vam umanjuje broj konkurenata za taj posao i povećava vjerojatnost da vas poslodavac zamijeti.
Pomoću ovih pet naputaka jednostavno možete otkriti u kojem smjeru graditi svoju novu karijeru, ali promjena zanimanja je tek polovica puta. Želite li postići potpuni uspjeh, morate izraditi dugoročni plan razvoja karijere, definirati svoje osobne ciljeve koje želite ostvariti kroz novo zanimanje i vremenski period u kojem zadane ciljeve planirate ostvariti. (V. K.)
Izvor: AskMen