Od 251.000 nezaposlenih, polovica ih posao traži dulje od godine dana
Dugotrajna nezaposlenost jedan je od najvećih problema hrvatskog tržišta rada. Od trenutno 251.000 nezaposlenih, polovica ih posao traži dulje od godinu dana, a u najnepovoljnijem položaju su osobe starije od 50 godina, niže obrazovani te majke s malom djecom.
Upravo su starije osobe najbrojnije na evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, a najviše ih je sa zanimanjima iz sektora prehrambene, tekstilne, drvne te metalske industrije i trgovine. Prema razini obrazovanja, na HZZ-u su najbrojniji oni sa završenom srednjom školom, odnosno KV i VKV radnici, ali je bez posla trenutačno i 9.858 osoba sa završenim prvim stupnjem fakulteta, odnosno višom školom, te čak 11.981 osoba sa završenim fakultetom, akademijom, magisterijem ili doktoratom.
Znanstvenici i stručnjaci tri godine bez posla
Najviše zabrinjava činjenica da na HZZ-u veliki broj nezaposlenih posao čeka i dulje od tri godine. Tako je samo u prošlogodišnjoj evidenciji nezaposlenih bilo i dvjestotinjak direktora, a s obzirom na to da ih je tijekom godine zaposleno samo devet, svi ostali su i dalje bez posla.
Među dugotrajno nezaposlenima je i nekoliko tisuća stručnjak i znanstvenika i to najviše onih poslovnog i društveno-humanističkog usmjerenja. Koliko se lako i brzo oni zapošljavaju, najbolje oslikava podatak da ih je, od njih 4.365 prijavljenih, lani putem burze zaposleno tek 286. Među onima koji posao čekaju godinama nalaze se i neki profili diplomiranih inženjera te inženjera i tehničara. Problem s tim kadrovima je, upozoravaju stručnjaci, što obično ne prate dosege svoje struke, odnosno ne usvajaju nova znanja i vještine koja su nužna da bi bili konkurentni na tržištu rada.
Pad konkurentnosti
Stručnjaci s tržišta rada ističu kako posebnu pozornost treba usmjeriti na zapošljavanje onih koji tek ostanu bez posla. Oni novi posao moraju pronaći u roku šest mjeseci nakon otkaza, jer u suprotnom gube motivaciju i vjeru u povratak na tržište rada. Također, duljim odsustvom s tržišta, oni neminovno gube stečena znanja i vještine zbog čega nisu više u stanju držati korak sa svojom strukom pa postaju nekonkurentni. (V. K.)
Izvor: Vjesnik