Ženska sekcija SSSH povodom Svjetskog dana dostojanstvenog rada upozorila na loš položaj žena
Povodom obilježavanja Svjetskog dana dostojanstvenog rada (7. listopad), Ženska sekcija Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) organizirala je na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu javnu akciju "Ženska kuna vrijedi 80 lipa", kako bi upozorili na loš položaj žena na domaćem tržištu rada.
Ovaj slogan temelji se na statističkim podacima koji pokazuju da je ženski rad i dalje potplaćen i podcijenjen. Naime, od sedam tzv. "ženskih grana i djelatnosti", iznadprosječne plaće isplaćuju se u samo dvije djelatnosti, dok su u npr. tekstilnoj grani čak 40-tak posto niže od prosječne plaće u Hrvatskoj. To je pokazatelj da žene rade na slabije plaćenim poslovima, napominje SSSH.
Osim toga, mnoga istraživanja i mišljenja stručnjaka sugeriraju da žene u prosjeku primaju oko 20 posto manju plaću od muškaraca, jer se mora uzeti u obzir činjenica da su zaposlene žene obrazovanije od zaposlenih muškaraca i da rade na složenijim poslovima.
Veći rizik od siromaštva
Također, posljednjih je godina više od 85 posto zaposlenih žena dobilo kratkotrajna, privremena i povremena zaposlenja, a iz godine u godinu sve je više žena koje rade "na nesigurno". Stoga nije ni čudo da su mnoge često prisiljene "raditi i na crno", a u tom slučaju su često žrtve iskorištavanja svih vrsta.
Sekcija je također upozorila da zaposlene majke u privatnom sektoru imaju i do 30 posto niže plaće od muškaraca, a što je još alarmantnije, imaju niže plaće i od žena bez djece. Stoga je stopa rizika od siromaštva žena u Hrvatskoj puno viša od stope rizika od siromaštva muškaraca, a rizik je još veći ako je riječ o samačkom ženskom domaćinstvu.
Još 59 milijuna bez posla
Obilježavajući Dan dostojanstvenog rada, Međunarodna organizacija rada (International labour organisation – ILO) je naglasila da će, unatoč optimističnim najava o oporavku globalne ekonomije, do kraja ove godine u svijetu bez posla ostati dodatnih 59 milijuna ljudi, zbog čega će novih 200 milijuna biti gurnuto u siromaštvo. Ovakav razvoj događaja najizgledniji je u tranzicijskim i posttranzicijskim zemljama u kojima ne postoji jak sustav socijalne sigurnosti.
"Zabrinjava nas što se gospodarska kriza u svijetu prečesto koristi kao izgovor za neisplatu plaća, ali i nepodmirivanje drugih obaveza, poput socijalnih davanja, mirovina i ostalih dodataka", izjavio je glavni tajnik Europske konfederacije sindikata (ETUC) John Monks, u povodu obilježavanja Svjetskog dana dostojanstvenog rada. Primjerice, objašnjava Monks, "plaće učitelja i profesora u Latviji su smanjene za 40 posto, a mirovine za 10 posto. Takvi rezovi su neodrživi i narušavaju cijeli sustav."
Probleme nije uzrokovala kriza
Glavni tajnik Međunarodne konfederacije sindikata (ITUC), Guy Ryder podsjetio je da glavni cilj obilježavanja Dana dostojanstvenog rada nije podsjećanje na potrebu stvaranja novih radnih mjesta, već na potrebu za stvaranjem kvalitetnih radnih mjesta. "Oporavak gospodarstva mora se temeljiti na solidarnosti i dostojanstvenom radu, jer samo cijenjeni radnici mogu biti jamac održivog rasta i razvoja", upozorio je.
Međunarodnim danom dostojanstvenog rada želi se podizati razina svijesti o potrebi poštivanja radničkih prava, promovirati jednakost muškaraca i žena na tržištu rada, jačati socijalna zaštita te promovirati socijalni dijalog. Unatoč tome, diskriminacija žena u svijetu rada i dalje postoji, a diljem svijeta gasi se sve veći broj radnih mjesta. U Europi su primjerice, posebno pogođeni mladi čija je stopa nezaposlenosti i inače dvostruko veća od stope nezaposlenosti cijelog stanovništva, a 40 posto mladih zaposleno je na određeno vrijeme.
Ovi problemi nisu uzrokovani gospodarskom krizom, već su se samo zbog nje produbili, upozorava ILO te ističe da nikakva kriza ne može opravdati usporavanja socijalnog razvoja i nepoštivanje dostojanstva radnika. (V. K.)