Čak se 90 posto ugovora na određeno vrijeme ne produljuje, nakon što majka ode na porodiljni
Istraživanje britanske roditeljske udruge National Childbirth Trust u kojem je sudjelovalo 1500 majki, otkrilo je kako jedna od tri majke vjeruje da je odlazak na porodiljni dopust naštetio njihovoj karijeri. Naime, oko 32 posto ih je istaknulo da su nakon povratka s porodiljnog naišle na ono što nazivaju nevidljivim "majčinskim zidom", dok ih 31 posto smatra da im se odnos s nadređenim nakon povratka pogoršao.
Također, mnoge su žene priznale kako im je bilo izrazito teško vratiti se na posao nakon što su se jedno vrijeme samo brinule za dijete, piše Martina Berger-Bedić u Večernjem listu.
Isto radno mjesto "samo na papiru"
Komentirajući britansko istraživanje, Vesna Lončarić iz udruge Roda je istaknula da u je Hrvatskoj ženama nakon porodiljnog, zakonom zajamčen povratak na istu radnu poziciju na kojoj su zaposlene, pa nisu zabilježeni slučajevi degradacije.
"No mogućnost napredovanja je nešto sasvim drugo. Ipak, najveći su problem ugovori na određeno vrijeme jer se čak 90 posto ugovora nakon što majka ode na porodiljni ne produljuje. To je naš najveći problem", ističe Vesna Lončarić.
Također je dodala da se kod nas majkama otežava napredovanje te da su zabilježene promjene u odnosima među kolegama, i to tako što se majkama jasno daje do znanja da se u njih ima manje povjerenja. Međutim, iskustva majki variraju. Jedne su se tako vratile u istu radnu atmosferu, dok je druge čekalo radno mjesto, ali se odnos s kolegama znatno pogoršao, a treće je isto radno mjesto dočekalo samo na papiru, jer su u svakodnevnom poslu degradirane na poslove s početka karijere.
Naravno, mnoge majke objašnjavaju kako se i njihov stav prema poslu nakon porođaja promijenio, pa uglavnom tome i pripisuju promjene u radnom okruženju.
Zbog straha za posao porodiljni samo 6 mjeseci
Osim toga, britansko je istraživanje pokazalo da tvrtke izbjegavaju zapošljavati žene jer poslodavci smatraju da država pretjerano štiti buduće majke na radnom mjestu. Slična je situacija i u Hrvatskoj. Naime, majke koje uzmu godinu dana porodiljnog dopusta često pate na radnome mjestu nakon povratka, jer poslodavci neopravdano pretpostavljaju da nisu dovoljno posvećene poslu.
Iako je situacija u Hrvatskoj, barem što se zakonskih rješenja tiče, malo povoljnija, podaci HZZO-a ukazuju na negativnije trendove uzrokovane recesijom. Dok su u prvih devet mjeseci prošle godine pravo na dodatni porodiljni dopust do prve godine djetetova života iskoristile 24.984 žene i 490 muškaraca, ove su godine to pravo iskoristile samo 2.744 žene i 73 muškarca. Kao najčešće razloge za prekid porodiljnog dopusta nakon šest mjeseci, roditelji navode strah za radno mjesto i vlastitu egzistenciju. (V. K.)
Izvor: Večernji list