U prosjeku 80 posto novozaposlenih s poslodavcima sklapa ugovor na određeno vrijeme, što je već dugo prevladavajući oblik zapošljavanja.
Ugovori o radu na neodređeno vrijeme trebaju biti pravilo, a neprihvatljiva je zloupotreba da se takvi ugovori zamjenjuju netipičnima, odnosno ugovorima s ograničenim vijekom trajanja. Poruka je to izvješća što ga ovaj tjedan prihvatio Europski parlament, a izradila ga je Pascal Grunny, francuska zastupnica Europske pučke stranke. Ona je sama istaknula kako izvješćem Europski parlament želi uputiti snažnu poruku zemljama članicama, odnosno da je sigurnost profesionalne karijere nužan uvjet za socijalnu Europu.
Ugovori na određeno vrijeme već su duži niz godina prevladavajući oblik zapošljavanja, pa prosječno 80 posto novozaposlenih s poslodavcima sklapa upravo takve vremenski limitirane ugovore. Koliko je takav oblik zapošljavanja nesiguran jasno je i iz mjesečnih podataka domaće burze za zapošljavanje. Tako, radnici kojima je istekao ugovor o radu sklopljen na određeno vrijeme prevladavaju u strukturi novoprijavljenih nezaposlenih radnika, piše Gabrijela Galić u Novom listu.
Tijekom prošle godine broj novonezaposlenih kojima je istekao ugovor o radu na određeno vrijeme kretao se između 3,5 i 10-ak tisuća. Novu radnu snagu, najbrže otpuštaju, ali i najbrže zapošljavaju trgovina, prerađivačka industrija, građevinarstvo kao i djelatnost pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane. Najnovija poruka Europskog parlamenta, trebala bi biti jasna poruka sudionicima na domaćem tržištu rada. Naime, domaći sindikalni pokret godinama nervira rast zapošljavanja na određeno vrijeme, koji bi prema zakonskim odredbama trebao biti iznimka. No, ta je iznimka pretvorena u pravilo unatoč zakonskoj regulativi.
Prema nekim istraživanjima, svaki osmi radnik u zemlji zaposlen je na određeno vrijeme. Zapošljavanje na neodređeno vrijeme tako je i dalje prevladavajuće pa 88 posto ukupno zaposlenih ima "čvrste" ugovore, dok ih 12 posto radi na određeno vrijeme, a u proteklih 10 godina broj zaposlenih na određeno vrijeme je gotovo udvostručen. I zapravo, ti pokazatelji oslikavaju stvarnost: ugovori s rokom trajanja stvarnost su radne snage koja zadnje desetljeće ulazi na tržište rada. (T. B.)
Izvor: Novi list