Odlazak na kolektivne godišnje odmore uglavnom planiraju tvrtke u kojima je moguće zaustaviti proizvodnju bez negativnih posljedica na poslovne planove.
Prema istraživanju portala MojPosao o godišnjim odmorima, provedenom među više od 500 ispitanika, 21 posto ih je izjavilo da će im tvrtka imati kolektivni godišnji odmor.
Kolektivne godišnje odmore tvrtke najčešće planiraju u ljetnim mjesecima, uglavnom od sredine srpnja do sredine kolovoza. Dobar primjer za to su farmaceutska tvrtka Pliva, proizvođač slatkiša Kraš te karlovački proizvođač oružja HS produkt koji već niz godina u ljetnim mjesecima koriste kolektivne godišnje odmore.
U tim tvrtkama tvrde da je takva praksa pokazala pozitivne efekte na učinkovitost poslovanja i da smanjuje troškove jer zaustavljanje proizvodnje omogućuje najučinkovitiju realizaciju remonta.
Posljednjih godina sve je češća praksa spajanja praznika i blagdana s godišnjim odmorom. To potvrđuju i u Ini i Chromosu, proizvođaču boja i lakova. Kolektivni godišnji se, kažu u tim tvrtkama, koristi jedino u smislu spajanja s blagdanima.
Prema istraživanju MojPosao, građani Hrvatske u prosjeku imaju 25 dana godišnjeg odmora, dok prema istraživanju Eurofunda najkraći godišnji odmor u EU imaju Rumunji – 27 dana, uključujući i državne blagdane, a prednjače Nijemci i Danci s 30 dana, odnosno 40 kada se uključe državni praznici.
Izvor: Poslovni dnevnik