Za razliku od Europske komisije, ministar financija Slavko Linić uvjeren je da je prekomjerni proračunski deficit moguće smanjiti bez rezanja plaća i mirovina.
Uštede su, tvrdi Linić, moguće reorganizacijom zdravstvenog i školskog sustava, pravosuđa, policije i same državne uprave: "Mi još uvijek bitku vodimo s agencijama, zavodima, stotinjak onih nepotrebnih institucija koje su se jednostavno otele kontroli. Niti kontroliramo broj zaposlenih, niti kontroliramo njihove plaće, niti materijalne troškove. Imamo još niz odgovornih poslova na reformiranju sustava, koje neće značiti umanjenje plaća", rekao je Linić.
Plaće se neće dirati
Novi rebalans proračuna, za koji Linić vjeruje da će ga Vlada predložiti u ožujku iduće godine, trebao bi biti usklađen s mjerama koje je propisala Europska komisija, no podvlači – plaće u javnom sektoru neće se dirati.
Važno je platiti na vrijeme
Strože će se, najavljuje Linić, kontrolirati državna uprava, ali i lokalna samouprava: "Krećemo s nadzorom rokova plaćanja, ali bit ćemo vrlo izričiti u idućoj godini u visini trošenja sredstava za plaćanja zaposlenih u državnoj upravi. Mora se na vrijeme platiti, a bitno je da se zna u što se troši novac, da se ne može 100 posto prihoda jedinice lokalne samouprave potrošiti na zaposlene. To su stvari koje ćemo izričiti kontrolirati i podignuti efikasnost i uštede u tom dijelu."
Što se više pljuje, više se i očekuje
Dio Linićevog plana smanjenja deficita je i u povećanju prihoda. Stopa PDV-a od 25 posto neće se povećavati, uvjerava Linić te iznosi stav da je moguće povratiti dio prihoda koje je država izgubila zbog potpora gospodarstvu.
"Ako bude trebalo, imamo u dijelu koji se odnosi na gospodarstvo mijenjati poreze. To je ono što ja smatram da smo reinvestiranu dobit dali i za onaj dio koji se govori da se može zadržati obrtna sredstva. Očito, ako netko previše zadržava obrtna sredstva nemamo investicije. To je ono očito, što se više pljuje, blati, galami na vladu, očekuje se više", zaključio je ministar financija.
Izvor: tportal