Jedno od najtežih pitanja s kojim se susreću oni koji traže posao je kako u svom životopisu popuniti eventualne praznine – vremenska razdoblja u kojima su bili nezaposleni. Ako imate sličan problem, preporučljivo je pri popunjavanju tih "rupa" uzeti u obzir okolnosti zbog kojih su nastale, a svakako biste trebali razmotriti i koje se vještine od vas zahtijevaju na poslu za koji se prijavljujete.
Naime, ako se radi o visoko zahtjevnom poslu ne biste se trebali zabrinjavati da nećete biti pozvani na intervju, jer će se za takav posao javiti mali broj kandidata. Unatoč tome pripremite se odgovoriti na pitanje koliko ste dugo bili nezaposleni.
Međutim većina se na nalazi u takvoj situaciji, te biste trebali razmisliti o načinu predstavljanja zbog kojeg ćete, iako ste neko vrijeme bili nezaposleni, biti atraktivni poslodavcu. Razmislite o aktivnostima kojima ste se bavili dok ste bili nezaposleni. Jeste li možda negdje volontirali, ili možda pohađali neki program dodatnog obrazovanja, te možete li to iskoristiti kako biste poslodavcu pokazali da ste se nečime bavili. Sve to možete iskoristiti za popunjavanje praznina u vašem životopisu.
U mnogo slučajeva zaposlenici kada napuštaju posao imaju neiskorišten godišnji odmor. Vrijeme provedeno na godišnjem svakako pridodajte onome kada ste napustili posao.
Međutim, ako ste bili nezaposleni duže vrijeme, objašnjavanje razloga zbog kojih je došlo do te vremenske pauze u radu je ključno. Ako ste, na primjer bili bolesni, u bolnici, ili ste se pak morali brinuti za obitelj, svakako to navedite u pismu koje šaljete uz životopis, jer većina poslodavac vam to neće uzeti za zlo pri dobivanju posla.
Još jedan pristup koji možete koristiti jest da ne pišete klasičan, kronološki životopis, već da ga koncipirate tako da se iz njega vidi na kojim ste sve položajima radili u svojoj karijeri. To će vam zasigurno osigurati pozornost menadžera za ljudske resurse, jer su oni naviknuti na kronološke životopise. Međutim pri slanju takvog životopisa uvijek budite oprezni.
Napravite nacrt životopisa i ako vam se čini da neke "rupe" privlače pozornost, pokušajte istaknuti pozitivnosti gdje god možete. Izradite sažetak svojih vještina, sposobnosti i postignuća koja imaju veze s poslom na koji se prijavljujete i istaknite ih na prvom mjestu.
Koji god pristup odaberete, budite sigurni da je on u vašem najboljem interesu, a kada dođete na intervju budite spremni objasniti svoju situaciju na adekvatan način.
(T.B.)
Izvor:
globeandmail.com