Pirotehničar Krešimir Polaček poginuo je u nedjelju od zaostalog "zvončića" i time postao 13. žrtva zaostalih mina u ovoj godini. Čistio je minski sumnjivu površinu ispred rodne kuće Nikole Tesle u Smiljanu.
Prema Zakonu o razminiranju, poslodavci su dužni u slučaju smrti pirotehničara njegovog obitelji isplatiti najmanje 300.000 kuna, a u slučaju stopostotne invalidnosti – 500.000 kuna.
U Sindikatu upozoravaju da su uvjeti u kojima pirotehničari rade daleko od idealnih.Pune četiri godine pripremali smo novi zakon koji je upravo u Saboru i do nove bi godine trebao stupiti na snagu. Njime bi se napokon trebao riješiti i status pirotehničara. - objašnjava Dražen Kiš, glasnogovornik HUS-ova sindikata pirotehničara. Prema njegovim riječima, očekuje se da će novi zakon priznati beneficirani radni staž pirotehničarima. Za 12 mjeseci rada priznavat će im se 18.
Ukoliko strada od mine, ozlijeđeni pirotehničar trebao bi imati ista prava kao i hrvatski ratni vojni invalidi, a 30 godina staža, uz 10 provedenih na poslovima razminiranja, postat će, očekuje Kiš, dovoljan uvjet za odlazak u mirovinu.
S druge strane, Damir Lukić, direktor privatnog poduzeća za koje je Polaček dovršavao razminiranje 140.000 četvornih metara minski sumnjivih površina, oštro je osudio i odbacio nagađanja nekih medija o tome da su primanja stradalog pirotehničara navodno bila vrlo niska.
Prosječna plaća poginulog iznosila je 11.000 kuna, a svi zaposleni uredno su zaštićeni policom životnog osiguranja sa zajamčenom naknadom, a to je potvrdio i Otto Jungwirth, ravnatelj Hrvatskog centra za razminiranje.
(T.K.)
Izvor:
Vjesnik