Poglavljem obrazovanje i kultura, Hrvatska u Bruxellesu nastavlja postupak screeninga - analitičkog pregleda usklađenosti hrvatskog zakonodavstva s europskim, što označava uvod u pregovore.
Glavni pregovarač za obrazovanje, kulturu i znanost Pero Lučin smatra da hrvatsko zakonodavstvo, kada je riječ o obrazovanju, neće trebati posebno prilagođavati, što se ne odnosi i na sadržaj.
Moramo stvoriti obrazovni sustav koji stvara konkurentno društvo - ističe Lučin te naglašava da je Hrvatska definirala ključne pravce koji se podudaraju s europskom praksom, te da je sada pred nama rad na kvaliteti. U drugim segmentima Europa nije otišla bitno dalje, što znači da će Hrvatska morati više pregovarati sama sa sobom nego s EU-om.
U cilju usuglašavanja obrazovnog sustava s europskim, Vlada je usvojila plan razvoja sustava odgoja i obrazovanja od 2005. do 2010. U roku tih pet godina potrebno je, između ostalog, osposobiti 20.000 učitelja i nastavnika uključenjem u programe trajnog profesionalnog usavršavanja.
Nastavnici će morati poraditi i na sposobnosti rješavanja problema u ponašanju među učenicima ili razvijanju poduzetničkih umijeća.
Morat će se više posvetiti razvijanju obrazovanja za djecu s posebnim potrebama.
Plan Vlade je u roku pet godina postići da 10% ravnatelja dječjih vrtića, 50% ravnatelja u osnovnim školama i 75% u srednjima ima završen minimalni stupanj osposobljenosti za rukovođenje odgojno-obrazovnom ustanovom.
(T.K.)
Izvor:
Vjesnik