Zaposlenik koji se "troši" pri čestim interakcijama i aktivnostima s ostalim zaposlenicima je introvertiran. Poslodavci obično imaju krivu viziju o takvim zaposlenicima. Introvertirani ljudi su često pogrešno shvaćeni u današnjem svijetu koji cijeni ekstrovertirane vrijednosti kao što su brz govor i hitra akcija.
Introvertiranima zbog toga nije neuobičajeno pridavati slijedeće osobine:
nesocijalni, usamljeni, sramežljivi, nisu timski igrači
neoprezni, pasivno-agresivni, zadržavaju informacije
spori, neproduktivni, nedostaju im sposobnosti
nisu entuzijastični
Takvi zaposlenici najbolje funkcioniraju kad su sami. Ne dijele svoje ideje s ostalima odmah po završetku sastanka, nego temeljito razmisle o njima i ne troše vrijeme ostalih zaposlenika ako sami zaključe da ideja nije dobra.
Introvertirani zaposlenici vole ručati sami, da bi u miru razmislili o kreativnim rješenjima, razvili planove za nove inicijative i precizirali detalje koji bi mogli, ukoliko se ignoriraju, usporiti, ili čak uništiti posao.
Kako shvatiti introvertirane zaposlenike?
Ukoliko želite shvatiti introvertiranog zaposlenika, prva stvar koju morate napraviti jest prihvaćanje introvertiranosti jer se time poboljšava poslovni odnos među zaposlenicima.
Kolege zaposlenici i šefovi moraju shvatiti da introvertirani zaposlenici često ne mogu odmah odgovoriti, jer im treba vremena da razmisle prije nego dođu do zaključka.
Ono što se vama čini kao usamljenost, zapravo je čisto punjenje baterija introvertiranih zaposlenika.
Ove osobe su često vrsni istraživači, pisci i stratezi, i obično im se pripisuje da znaju vrlo dobro slušati.
Kad trebate strpljivu, upornu, fokusiranu i metodičnu osobu da nadgleda određeni projekt, velike su šanse da ćete takvu osobu naći u introvertiranom zaposleniku.(T.K.)
Izvor:
Monster