Prema nedavnom izviješću Europske komisije mjere poduzete kako bi se smanjila nezaposlenost u Europskoj uniji, u kojoj danas ima 25 milijuna radnika viška, nisu dale značajnih rezultata.
No, zbog sve duljeg životnog vijeka stanovništva i opadanja stope nataliteta stručnjaci upozoravaju da će već za četvrt stoljeća Uniji nedostajati oko 20 milijuna radno sposobnih ljudi.
U Hrvatskoj koja je uz starenje suočena i s emigracijom stanovništva, broj radno sposobnog stanovništva za pola stoljeća će se, prema procjenama Svjetske banke, smanjiti za čak 28.6 posto. Ako se ti trendovi nastave, u EU će na svaku osobu stariju od 65 godina dolaziti dvije radno sposobne osobe, dok će se u Hrvatskoj sadašnji odnos od 1.35 zaposlenih na jednog umirovljenika preokrenuti, te će na jednog zaposlenog dolaziti 1.33 umirovljenika.
Posljedica će biti ogroman pritisak na proračun, jer će izdaci za mirovine, zdravstvo i socijalna davanja za starije porasti, dok će se izdaci za druge potrebe morati drastično smanjiti. Procjenjuje se da će zbog starenja stanovništva proračunski troškovi u EU porasti za čak 8 posto.
Hrvatska, koja sa svega 53% zaposlenih u ukupnom broju radno sposobnog stanovništva ostvaruje najnižu stopu zaposlenosti u Europi nakon Poljske, ovaj problem još nije ni prepoznala, a dosadašnje mjere smanjivanja zaposlenosti nisu dale gotovo nikakve rezultate.
Također, ni mjere demografske politike, usmjerene na povećanje nataliteta, osim u skandinavskim zemljama, niti u Hrvatskoj ni u EU nisu bile uspješne. Zbog toga gospodarstvo trpi već danas, a za samo nekoliko desetljeća nižu razinu standarda osjećat će svi građani.
(T.B.)
Izvor:
Novi list