Neke žene vole često preuzimati mnogo stvari u svoje ruke. Tako primjerice na poslu obavljaju posao kolega koji izostanu s posla, nakon toga pomažu djeci sa domaćom zadaćom, a tijekom večeri raspravljaju sa supružnikom oko napredovanja u karijeri.
Međutim, njihov trud često nije prepoznat onoliko koliko bi trebao biti, što može dovesti do frustracija. U krajnjoj liniji, te su žene često perfekcionisti, s kojima je ponekad teško naći zajedničku riječ.
Njemačka pedagoginja Beate Scherrmann-Gerstetter navodi kako je njihovo ponašanje često uvjetovano velikim osobnim očekivanjima i naglašenim osjećajem odgovornosti te dodaje kako žene perfekcionisti često vide problem u onome oko čega se nitko drugi ne uzrujava.
Scherrmann-Gerstetter objašnjava kako je tim ženama potrebno samo priznanje za njihov trud ili njihovu ambicioznost.
Žene ovog tipa, već su u mladim danima odlučile kako žele biti uspješne i postizati određene ciljeve, kako bi između ostalog jednom mogle pomagati i vlastitim roditeljima. Zbog toga je za žene perfekcionistice potpuno razumljivo dugoročno planiranje i obavljanje veće količine poslova.
Međutim stručnjaci se slažu kako se u takvom okruženju žene mogu snalaziti nekoliko godina, nakon čega obično dolazi do pada razine zadovoljstva osobnim životom.
Psiholog Rolf Merkle navodi kako brakovi tih žena znaju završiti razvodom, dok neke nikada niti ne pronađu životnog partnera, a one koje ostanu u braku često nemaju uredan obiteljski život. Kao rješenje problema, Merkle predlaže da žene pronađu uzroke svog perfekcionizma i zapitaju se dobivaju li priznanje za svoj rad, koliko je on prepoznat te mogu li svoju energiju usmjeriti u drugom smjeru.
(V.K.)
Izvor:
journalo.com