Na okruglom stolu koji su, u povodu Dana europske akcije za obranu novinarstva, organizirali Sindikat novinara Hrvatske i Hrvatsko novinarsko društvo upozoreno je na sve veću radnu i socijalnu nesigurnost novinara.
U tom je smislu ukazano na potrebu hitnog donošenja Nacionalnog kolektivnog ugovora za novinare i medijske radnike, o čemu su pregovori počeli još prije gotovo četiri godine.
Takav ugovor bi trebao omogućiti veću sigurnost novinara na medijskom tržištu. Glavni zahtjevi usmjereni su na rješavanje pitanja minimalne plaće, napredovanja u struci po godinama staža, 40-satnom radnom tjednu u okviru pet radnih dana, opisu poslova koje novinar treba obavljati na svom radnom mjestu, zaštiti honoraraca, te održivosti kolektivnih ugovora na kućnim razinama.
Nacionalni kolektivni ugovor, upozoreno je, ne bi smio dovesti do propasti postojećih kolektivnih ugovora medijskih kuća.
Dok se s jedne strane odugovlači s kolektivnim pregovorima, s druge je sve češća pojava individualnog ugovaranja prava, što predstavlja opasnost za urušavanje cijelog sustava, naglašava pravnica Danica Lisičar.
Govoreći o socijalnom statusu novinara, predsjednica Sindikata novinara Hrvatske Gabrijela Galić razvrstala ih je u pet kategorija: oni koji su u stalnom radnom odnosu, zaposleni na određeno vrijeme, prisilni honorarci, obrtnici-novinari, te iznajmljeni novinari koje redakcije unajmljuju putem agencija za zapošljavanje.
Novinari ne samo da se moraju nositi s ugroženim radno-socijalnim statusom, već i s problemima vezanim za radne uvjete, kao što je radno vrijeme "na poziv", te rad bez slobodnih subota i nedjelja, upozorila je Lisičar.
Sa skupa je poručeno kako je krajnje vrijeme da se u medijima utvrde socijalna i radna prava i obveze, jer bez njih nema niti novinarske slobode niti sigurnosti. (Hina)