71 posto ispitanika smatra uredski bijes sve češćim i ozbiljnijim problemom, a samo ih 6 posto nije nikad doživjelo verbalne ispade u svojoj radnoj okolini
Čak 78 posto ispitanika je pod stresom na svom radnom mjestu, 66 posto ih kao uzrok stresa navodi svog nadređenog, njih 71 posto smatra uredski bijes sve češćim i ozbiljnijim problemom, a samo ih 6 posto nije nikad doživjelo verbalne ispade u svojoj radnoj okolini.
Pokazalo je to istraživanje "Uredski bijes", koju je MojPosao proveo na uzorku od više od 1.000 ispitanika. Cilj ovog istraživanja je bio saznati koliko smo pod stresom na radnom mjestu te koje posljedice ima stres na ponašanje zaposlenika.
Stres na radnom mjestu
Istraživanje je pokazalo kako je na radnom mjestu 78% ispitanika svakodnevno pod stresom. Više žena smatra da su pod stresom (njih 81%) nego muškaraca (74%).
S obzirom na područje djelatnosti tvrtke pod stresom su najviše ispitanici zaposleni u "Proizvodnji i preradi prehrambenih proizvoda" (90%), "Izdavačkoj djelatnosti" (88%) te "Financijskoj djelatnosti" (85%).
Najmanje pod stresom su ispitanici zaposleni u tvrtkama čija je primarna djelatnost "Farmaceutska" (65%), "Drvna i papirna" (67%) te područje "Umjetnosti i dizajna" (70%).
Stres na radnom mjestu najviše doživljavaju ispitanici na pozicijama višeg managementa (91%) i srednjeg managementa, (njih 88%), a najmanje ispitanici na poziciji pripravnika (69%).
Uzroci stresa na radnom mjestu
Od ispitanika koji su izjavili da doživljavaju stres na radnom mjestu, kao uzrok u najvećoj mjeri navode svog nadređenog (njih 66%) te preveliku količinu posla koji moraju obavljati (49% ispitanika).
Ženama su najčešći uzroci stresa njihov nadređeni (69%) te prevelika količina posla (49%), dok su muškarcima nadređeni (62%) te nerazumni rokovi (51%).
Stres zbog svog nadređenog ispitanici u najvećem postotku doživljavaju iz razloga što nadređeni ne prihvaća niti uvažava mišljenja i ideje koje su dobre (45% ispitanika) te zbog nerealnih očekivanja o vremenu potrebnom za obavljanje nekog posla (43%). Samo 20% ispitanika smatra da je njihov nadređeni korektna osoba.
Posljedice stresa na radnom mjestu
Kao posljedicu stresa na radnom mjestu:
Jednom tjedno ili češće, s verbalnim ispadima na radnom mjestu susreće se 39% ispitanika. Samo 6% ispitanika nikad nije doživjelo verbalne ispade u svojoj radnoj okolini. S verbalnim ispadima najčešće se susreću proizvodni radnici, odnosno njih 47% doživljava verbalne ispade jednom tjedno ili češće.
S druge strane 1/5 ispitanika na poziciji pripravnika nije se nikad susrelo s verbalnim ispadima na radnom mjestu.
Čak 71% ispitanika (podjednako muškarci i žene) smatra kako je uredski bijes sve češći i ozbiljniji problem, dok ih 20% smatra suprotno. Ovo mišljenje je najviše zastupljeno među ispitanicima na poziciji administrativnog radnika (78%), a najmanje među ispitanicima na poziciji pripravnika (58%).
Posljedice na reakcije u stresnim situacijama
Među ispitanicima koji su na radnom mjestu imali gubitak kontrole, izljeve bijesa i sl., gotovo dvije trećine (njih 65%) je prošlo bez ikakvih posljedica.
Od ispitanika koji su ipak morali snositi posljedice njih 60% je dobilo usmeno upozorenje, 15% otkaz, a 6% ih je moralo nadoknaditi materijalnu štetu. 19% ispitanika je navelo neku drugu posljedicu takvog ponašanja kao na primjer smanjenje plaće, degradaciju, mobbing, lošu atmosferu na poslu i sl.
S obzirom na poziciju u tvrtci, bez posljedica u najvećem postotku su prošli ispitanici na poziciji savjetnika (77%) dok je otkaz dobilo najviše ispitanika na poziciji visokog managementa (njih 16%).
Kako smanjiti stres na radnom mjestu
Kao rješenje za smanjenje stresa na radnom mjestu, ispitanici u najvećoj mjeri navode potrebu veće usmjerenosti poslodavca na njihov profesionalni razvoj (51%). Slijede ispitanici, njih 38%, koji smatraju da bi za smanjenje stresa pomoglo to kada bi s posla odlazili na vrijeme. (A.T.)