Od nesanice povremeno pate svi, no izloženije su joj žene, Amerikanci i stariji od 65 godina
Mnogi se iz noći u noć prevrću po svojim krevetima, izmučeni brigama, stresom i neizvjesnošću, i misle da se to događa samo njima.
A nedavno su u Glasgowu objavljeni rezultati velikog međunarodnog istraživanja koji pokazuju da jedna od tri odrasle osobe pati od nesanice.
Nesanici izloženije žene
No naš, američki, japanski ili neki drugi nespavači primjećuju drukčije simptome te svom problemu pristupaju različito. Prema ovom istraživanju ispada da se s nemogućnošću da zaspu najviše muče Amerikanci (56%), da nesanicu dobro pozna 31 posto Zapadnoeuropljana, ali i da je u Japanu ona najmanji problem (23%).
Svugdje na planetu su nesanici izloženije žene, a problem nespavanja postaje izraženiji s godinama života, osobito nakon 65-te.
Talijanski dnevnik La Stampa prenosi tvrdnje profesora Mauricea M. Ohayona, direktora Centra za istraživanje epidemiologije spavanja sveučilišta Stanford (SAD), da je nesanica sve raširenija, ali i da se manifestira na različite načine.
"Normalnim noćnim spavanjem stručnjaci smatraju ono koje ima cikluse u trajanju od 90 do 110 minuta tijekom kojih se Rem faze izmijenjuju sa četiri ne-Rem faze sna. Najčešći simptomi nesanice su nemogućnost zaspivanja i kratkoća spavanja. Jedna od četiri osobe se svake noći budi po nekoliko puta, i to zbog nekoliko razloga – od potrebe za mokrenjem, fizičke boli, tjeskobe ili čak neugode zbog prisustva partnera. Nažalost, kod većine se istodobno javlja više simptoma", ustvrdio je profesor Ohayon.
Kvaliteta važnija od kvantitete
Što učiniti? Treba prihvatiti da je umjesto kvantitete - znači, spavanja dugog sedam i više sati, važnija njegova kvaliteta.
I, prije nego što se na svoju ruku posegne za kakvim "pravim" sredstvom za spavanje, pokušati s vježbama za opuštanje i biljnim čajevima, te postupnim uvođenjem promjena u svoj načina života i rada, kako bi se smanjila količina stresa. Tek ako sve to ne pomogne, treba zatražiti liječničku pomoć. (Sonja Braut)