Većina građana smatra da bi useljenici prije dolaska u njihovu zemlju morali poznavati jezik, imati pisanu ponudu za zaposlenje i visoko obrazovanje
Polovica Amerikanaca i 47 posto građana Europske unije rastuću migraciju smatraju više problemom, nego li prilikom, pokazala je studija German Marshall Fund-a (GMF) provedena u šest zemalja i Sjedinjenim Američkim Državama.
I dok su Amerikanci jedinstveni u stavu je li imigracija problem ili prilika, Europljani su djelomično podijeljeni. Tako većina Britanaca, Nijemaca, Talijana i Poljaka smatra da će rastuća migracija donijeti više problema, nego koristi, dok većina ispitanika u Francuskoj i Nizozemskoj smatra da imigranti donose bolje prilike za njihovu zemlju.
Zabrinuti zbog ilegalnog useljavanja
Iako je očito da zabrinutost zbog imigracije postoji, ona je više rezultat brige zbog ilegalnog, nego li legalno useljavanja.
Pokazuju to i rezultati studije prema kojima je više od 40 posto ispitanika s obje strane Atlantika zabrinuto isključivo zbog ilegalnog useljavanja. Manji postotak ispitanika zabrinut je zbog ilegalnog, kao i zbog legalnog useljavanja.
Budući da se mnoge zemlje suočavaju s nedostatkom radne snage, uvoz stranih radnika ostaje jedino rješenje kojim bi se mogao nadoknaditi broj stručnjaka potrebnih za održavanje konkurentnosti.
Međutim, 87 posto Europljana i 77 posto Amerikanaca ističe da bi useljenici prije dolaska u njihovu zemlju trebali imati pisanu ponudu za posao. Osim toga, značajna većina ispitanika smatra da bi imigranti morali poznavati jezik zemlje u koju se useljavaju te imati visoki stupanj obrazovanja.
Uvjeti za useljenje
I dok zakonodavci sve češće predlažu osnivanje programa kojima bi se poticalo useljavanje stranih radnika i privremeno zapošljavanje, čime bi oni stjecali naziv tzv. privremenih zaposlenika, ovakvu ideju podupire tek manji broj Europljana i Amerikanaca.
Naime, čak 64 posto ispitanika u Europi te 62 posto u SAD-u smatra da bi stranci koji se legalno usele u neku zemlju trebali dobiti priliku da se u njoj stalno nastane. Također, u skladu s tim trebalo bi im se ponuditi i stalno zaposlenje.
Stvaranje novih radnih mjesta
Iako dakle podupiru legalno useljavanje, velika većina građana u SAD-u i Velikoj Britaniji vjeruje da bi se zbog velikog vala useljenika mogli povećati porezi u njihovoj zemlji, a čak više od polovice ispitanika u svakoj pojedinoj zemlji smatra da strani radnici "oduzimaju" poslove domaćem stanovništvu.
Unatoč tome, 86 posto Amerikanaca složilo se da su imigranti vrijedni zaposlenici, dok 61 posto njih smatra da oni mogu stvoriti dodatna radna mjesta, otvarajući svoje tvrtke. Za razliku od njih, useljenike vrijednim zaposlenicima smatra 63 posto Europljana, a manje od polovice (47 posto) ih se složilo da imigranti pridonose stvaranju novih radnih mjesta. (V.K.)
Izvor:
The German Marshall Fund