Hrvatska još nema mjere koje spadaju u područje industrijske politike, naglašava Ljubo Jurčić
Hrvatska Vlada je izgleda promijenila mišljenje i prvi put otkako je donijela deset antirecesijskih mjera, priznala da rebalans proračuna nije antirecesijska mjera.
Zaključuje se to iz izjave državnog tajnika Ministarstva financija Zdravka Marića, koji je pred otprilike 300 sudionika 44. savjetovanju Hrvatske zajednice računovođa i financijskih djelatnika izjavio da se rebalans ne može sam po sebi okarakterizirati kao antirecesijsku mjeru. "Ali je preduvjet za stvaranje svih uvjeta za provedbu tih mjera", dodao je Marić.
Tako je Vlada revidirala svoje zaključke te se priklonila nizu ekonomskih stručnjaka, poput Sandre Švaljek, predsjednice Ekonomskog instituta Zagreb, koja je još u travnju tvrdila da se rebalans ne može promatrati kao glavno oružje u borbi protiv recesije, piše Ante Pavić u business.hr-u.
Plaćanja i dalje kasne
Iako je Marić istaknuo da je cilj antirecesijskih mjera ublažavanje negativnih učinaka globalne krize te održavanje likvidnosti i plaćanja, glavni direktor HUP-a, Đuro Popijač je primijetio da do ozbiljnijeg pomaka u sustavu plaćanja još uvijek nije došlo. "Iz tvrtki kažu da se situacija ipak polako mijenja nabolje, a vidjet ćemo kako će se nastaviti", rekao je Popijač.
Marić je naglasio da je Hrvatska uspješno prebrodila prvi val krize, iako je prelijevanje negativnih kretanja sa globalnog tržišta utjecalo na pad ekonomske aktivnosti i gospodarskog rasta. Međutim, predsjednik Hrvatskog društva ekonomista i član Ekonomskog vijeća, Ljubo Jurčić smatra da kriza u Hrvatskoj nije posljedica uvoza krize iz svijeta.
Kriza je naša, a ne svjetska
"Naša je kriza posljedica naše višegodišnje veće potrošnje od domaće proizvodnje, tako da smo ušli u svoju vlastitu krizu", smatra Jurčić, a s njim se složio i Popijač koji je dodao da je problem Hrvatske neracionalan i skup javni sektor koji smo sami stvorili.
Jurčić je također zaključio da je kriza rezultat domaće politike koja je stvorila uvjete da se u Hrvatskoj ne isplati proizvoditi, raditi i izvoziti, već uvoziti i ne raditi.
"Nama pada i proizvodnja i potrošnja, srećom i uvoz za bilancu plaćanja, a što je loše za standard. Međutim, još nismo poduzeli mjere koje spadaju u područje industrijske politike, odnosno odgovorili kako zaustaviti pad domaće proizvodnje i kako je povećati", naglasio je Jurčić. (V. K.)
Izvor:
business.hr