Za razliku od njezina prethodnika premijerka ne saziva masovne sastanke, već je delegirala zadaće
Prije donošenja proračuna za iduću godinu predsjednica Vlade Jadranka Kosor pokušat će ono što nije uspjelo njezinu prethodniku – dogovoriti sa socijalnim partnerima, sindikatima i poslodavcima sporazum o socijalnom partnerstvu u novim okolnostima.
Iako premijerka još javno ne govori o temeljima koncepta partnerstva koji će predložiti, sudeći po aktivnostima u Vladi i njezinim tijelima, Kosor je počela s ozbiljnim pripremama, ali je izabrala drugačiju taktiku, piše Mirela Klanac u Poslovnom dnevniku.
Pregovori o minimalcu, plaćama javnih službi…
Bivši premijer Ivo Sanader često se i masovno sastajao sa sindikatima, poslodavcima i ostalim interesnim skupinama, ali socijalnom dijalogu nije uspio dati potreban sadržaj. Zbog toga, objašnjava dio socijalnih partnera, nije uspio ni dogovoriti sporazum koji bi uz odricanja svakog od socijalnih partnera olakšao prolaz kroz kriznu godinu. Upravo suprotno, takva vrsta dijaloga "urodila" je blokadom svih reformskih poteza u zemlji.
Za razliku od Sanader, Jadranka Kosor ne poziva osobno svakog tjedna u Banske dvore šefove svih sindikata i gospodarstvenike, već je delegirala dužnosti. Tako je državnim tajnicima nekoliko gospodarskih ministarstava prepustila dogovore o politici prevladavanja teškoća u industriji, Uredu za socijalno partnerstvo prepustila je vođenje razgovora o izmjenama Zakona o minimalnoj plaći, a uprave javnih poduzeća i njihove nadzorne odbore zadužila je da dogovore smanjenje plaća u tim društvima.
Konkretne mjere, ali i odgovornosti
Očito je da će se ona tek kasnije uključiti u raspravu, nakon što se vidi kakvo je raspoloženje među socijalnim partnerima nakon predloženih reformi. Sugovornik Poslovnog dnevnika, iz Vladinih krugova, uvjerava da će premijerka izaći s "fer ponudom" koja će uključivati konkretne aktivnosti, ali i zahtjev za preuzimanjem konkretnih odgovornosti.
Taj izvor ističe da se premijerka na svojevrsno formaliziranje odnosa sa socijalnim partnerima odlučila i nakon iskustava uoči donošenja posljednjeg rebalansa proračuna. Naime, ideja o "kriznom porezu" došla je upravo iz sindikalnih krugova, da bi potom sindikalna scena bila najžešća u njegovu osporavanju.
Šefica najveće sindikalne središnjice Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Ana Knežević kaže da se sindikati mogu obvezati na socijalni mir, ali bi Vlada jasno i uvjerljivo trebala definirati prioritete za čije ostvarenje traži podršku socijalnih partnera. "Očekujemo da Vlada, ako želi sporazum, jasno definira njegove ciljeve", rekla je Ana Knežević. (V. K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik