UNDP-ov indeks društvenog razvoja po mnogima je bolji pokazatelj razvoja nego BDP
Najbolje se živi u Norveškoj, a najlošije u Nigeru, dok je Hrvatska na 45. mjestu prema indeksu društvenog razvoja i uvjeta života, navodi se u ovogodišnjem izvješću Programa Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP).
Hrvatska se nalazi u drugoj skupini zemalja s visokim društvenim razvojem baš kao i Crna Gora (65. mjesto), Srbija (67. mjesto), Makedonija (72. mjesto) te Bosna i Hercegovina (76. mjesto). Od zemalja u našoj regiji, samo se Slovenija nalazi u skupini zemalja s vrlo visokim razvojem gdje je svrstana na 29. mjesto, piše Tanja Rudež u Jutarnjem listu.
BDP po stanovniku 16.027 dolara
UNDP-ov indeks društvenog razvoja (HDI) po mnogim je analitičarima bolji pokazatelj za razvijenost neke zemlje od bruto društvenog proizvoda (BDP). Naime, HDI pruža širi uvid u kvalitetu života u nekoj zemlji, uključuje i podatke o dužini života, obrazovanosti stanovništva i životnom standardu.
Koliko je HDI kompleksniji način vrednovanja najbolje svjedoči usporedba između Hrvatske na 45. mjestu s HDI-jem od 0,871 i Litve koja je na 46. mjestu s HDI-jem od 0,870. Pritom, Hrvatska ima BDP od 16.027 dolara po glavi stanovnika, a dok je BDP u Litvi 17.600 dolara po glavi stanovnika. Najviši BDP po glavi stanovnika, od 85.382 dolara, ima Lihtenštajn.
Stopa migracija 12 posto
Ipak, Hrvatska je vrlo visoko plasirana prema indeksu ljudskog siromaštva (HPI-1). Riječ je o kompleksnom indeksu koji se računa samo za tranzicijske i zemlje u razvoju, a u obzir uzima dug i zdrav život, obrazovanje i standard života. Prema tom indeksu, Hrvatska se nalazi na 2. mjestu, iza Češke, a ispred Mađarske i BiH.
Ovogodišnji UNDP-ov izvještaj posebno se bavio migracijama. Sa stopom migracija od 12 posto, Hrvatska je svrstana na 45. mjesto. Većina građana (72 posto) koji odlaze iz Hrvatske, kao odredište izabiru neku europsku zemlju. Od zemalja u regiji najveću stopu migracija ima Bosna i Hercegovina, čak 25,1 posto, koja je svrstana na 13. mjesto od 180 zemalja. (V. K.)
Izvor: Jutarnji list