Više od polovice zaposlenika zbog krize nije dobilo povišicu ili im je smanjena plaća
Farmaceuti i liječnici imaju plaće čak 39,6 posto veće od prosjeka, a za njima slijede inženjeri strojarstva i elektrotehnike, s plaćama 26 posto većim od prosječnih te inženjeri informatike, čije su plaće 25,5 posto veće od prosječnih plaća u državi. Time su, nakon više godina, inženjeri informatike smijenjeni s trona najbolje plaćenih zaposlenika.
Pokazuju to rezultati "Istraživanja o visini plaća", koje je MojPosao proveo nad više od 16.000 ispitanika, analiziravši 201 radno mjesto.
Žene imaju 22,6 posto manju plaću
Nešto više od polovice ispitanika je izjavilo da je kriza utjecala na njihovu plaću. Najvećem dijelu njih (43 posto) plaća je smanjena, dok 10 posto ispitanika nije dobilo obećanu povišicu. Za razliku od njih 44 posto ispitanika je izjavilo da im plaća nije dodatno smanjivana zbog krize, a 3 posto ih je čak dobilo i povišicu. Inače, čak 52,1 posto ispitanika je istaknulo da povišicu dobivaju rijetko ili je nikada nisu ni dobili.
Gledano prema primarnoj djelatnosti tvrtke, najbolje plaće imaju zaposlenici u farmaciji (38 posto iznad prosjeka) te IT-u (25 posto iznad prosjeka), dok su najniže plaće zabilježene su u djelatnostima vezanim uz sport i razonodu (28 posto ispod prosjeka) te umjetnost i dizajn (14 posto ispod prosjeka).
Istraživanje je pokazalo da su plaće muškaraca u Hrvatskoj u prosjeku za 22,6 posto veće od plaća žena, što je neznatno smanjenje u odnosu na prošlu godinu kada su muškarci imali u prosjeku 23 posto veće plaće.
S MBA diplomom 85 posto veća plaća
Stupanj obrazovanja i dalje uvelike utječe na visinu plaće. Tako osobe sa završenim fakultetom imaju 34,1 posto veću plaću od osoba sa srednjoškolskim obrazovanjem. Završeni magisterij ili doktorat povećavaju plaću u prosjeku za 60,2 posto u odnosu na SSS, dok osobe s MBA diplomom u prosjeku imaju 85,7 posto veću plaću od osoba sa SSS-om.
Pripravnici u prosjeku imaju 30,5 posto manju plaću od prosjeka, što je veća razlika nego u 2008. godini kada je njihova plaća bila 27,1 posto ispod prosjeka. Plaće administrativnih radnika su 28,2 posto niže od prosjeka, dok su plaće nižeg i srednjeg menadžmenta, 3,3 posto, odnosno 25,7 posto veće od prosjeka. Plaća visokog menadžmenta je u prosjeku 57 posto veća od prosječne plaće.
Opširnije rezultate pogledajte OVDJE. (V. K.)