Ako bi se skupilo potrebnih 450 tisuća potpisa, o tome hoće li Vladi dopustiti takvu intervenciju u Zakonu o radu odlučivali bi svi građani, a ne samo saborska većina.
Kao odgovor na Vladinu namjeru da omogući ukidanje svih kolektivnih ugovora u zemlji, sindikati će zatražiti referendum na kojem bi hrvatski građani trebali reći pristaju li na to da poslodavci ubuduće kroje baš sva njihova prava donoseći pravilnike o radu.
Ako sindikati uspiju skupiti 450 tisuća potpisa država će morati raspisati referendum na kojem će se građani odlučiti stoje li iza toga da njihova Vlada dopustiti poslodavcima mogućnost da za 1,5 milijun građana u Hrvatskoj ukidaju božićnicu, regres, plaćeni prekovremeni rad, dodatak za prijevoz, a u većini slučajeva mijenjaju i osnovice te koeficijente za plaće. U slučaju da Zakon o radu ipak prođe, materijalna prava radnika štitit će tek Zakon o minimalnoj plaći koji propisuje da trenutno nitko u Hrvatskoj ne može imati plaću manju od 2.814 kuna, piše Jagoda Marić u Novom listu.
Odluku o tome da se organizira prikupljanje potpisa za referendum sindikati su, kako neslužbeno doznajemo, donijeli na jučerašnjem sindikalnom sastanku, a službeno bi je trebali objaviti na današnjoj konferenciji za novinare. Jedan je to od načina na koji će se boriti protiv Vladine namjere da dopusti raskidanje kolektivnih ugovora bez ikakvih posljedica, a time i mogućnosti ukidanje većine prava jer su ona uglavnom regulirana u tim ugovorima, a ne u Zakonu o radu. Tako je moguće da poslodavac odluči da će radniku za rad nedjeljom ili za prekovremeni rad platiti jednu lipu, jer zakon o radu govori samo o tome da za takav rad radnik mora biti plaćen, ali je nadnica uglavnom određena u kolektivnim ugovorima.
Ukoliko bi sindikati skupili potrebnih 450 tisuća potpisa, o tome hoće li Vladi dopustiti takvu intervenciju u Zakonu o radu odlučivali bi svi građani Hrvatske, a ne samo saborska većina, i bio bi to prvi referendum nakon onoga na kojem su se građani izjasnili za neovisnost Hrvatske. Svi dosadašnji pokušaji prikupljanja potpisa za organiziranje referenduma su propali.
Svjesni su sindikalne vođe da ni sada neće biti lako skupiti 450 tisuća potpisa, s obzirom da se mogu skupljati samo 14 dana i na za to određenim mjestima. No, odlučili su da se građani kroz tih 14 dana izjasne podržavaju li njih u borbi za očuvanje kolektivnih ugovora ili stoje iza Vladinih planova da olakša položaj poslodavaca. Neće to biti nimalo ugodna situacija ni za Vladu ni za sindikate jer će prikupljanje potpisa biti svojevrsno izjašnjavnje građana o radu i jednih i drugih.
Nisu sindikati odbacili ni druge oblike borbe, pa će tako krenuti i u pripreme za organiziranje generalnog štrajka, a akcije protiv izmjena Zakona o radu uključivat će i kontakte sa svim saborskim zastupnicima te njihovo izjašnjavanje o položaju radnika, koji bi mogli trajati do sljedećih izbora. (T. B.)