Broj novih milijardera porastao je za 7 posto, a njihovo cjelokupno bogatstvo za čak 12 posto.
Prema najnovijim podacima, ove godine broj milijardera povećan je za čak 155 ljudi, čime je konačan broj milijardera skočio na 2325 ljudi, što je 7 posto povećanje u odnosu na 2013. godinu.
Najviše milijardera ima SAD, gdje je zabilježeno 57 novih bogataša, javlja CNBC.
Azija i Latinska Amerika s Karibima dale su velik doprinos, sa 52 i 42 novih sudionika redom.
"Najbrže rastući segment milijardera, u smislu izvora bogatstva, oni su koji su naslijedili samo dio te postali milijarderi zbog vlastitih poduzetničkih poduhvata", navodi se u izvješću Wealth-X i UBS Billionaire Censusa za 2014., uz napomenu da je 63 posto svih primarnih tvrtki milijardera u privatnom vlasništvu.
U Africi ukupno bogatstvo milijardera raste, no ukupan broj milijardera pada, prije svega zbog nestabilnih društveno-političkih uvjeta. Slična situacija događa se i na Bliskom istoku.
Ipak, ukupno bogatstvo svjetskih milijardera poraslo je za 12 posto, na 7,3 trilijuna dolara.
Prosječni milijarder ima 63 godine, neto vrijednost od 3,1 milijarde dolara, a većina bogataša svoju prvu milijardu dolara zaradi tek u kasnim četrdesetima.
Gotovo 90 posto milijardera je u braku, 6 posto njih su razvedeni, 3 posto su samci te 2 posto udovaca.
Za milijardere top pet industrija financije su i bankarstvo, industrijski konglomerati, nekretnine, proizvodnja i tekstil te odjeća i luksuzna roba.
Šezdeset i pet posto milijarderki je u braku, 10 posto njih je razvedeno, 4 posto milijarderki je samo, a 21 posto je udovica.
One se bave sličnim industrijama kao i njihovi muški kolege, ali razlika je u tome što su mnoge pokrenule neprofitne i društvene organizacije.
Izvor: Večernji list