Psiholozi i ekonomisti tvrde da gubimo novac na stvarima kojih nismo ni svjesni.
Mnogi se, u želji da smanje budžet, odriču omiljenih navika. Ekonomisti i psiholozi za Business Insider Psi kažu da je to odlično, ali da novac unatoč tome gubimo na stvarima kojih nismo ni svjesni:
1) Nesvjesno poništavanje štednje
Primjerice, odlučili ste da ćete više koristiti bicikl nego automobil. To je odlična ušteda i korisno je za vaše zdravlje. Međutim, ako na povratku doma stanete u slastičarnici ili odete na kavu (što inače nemate običaj), novac koji ste uštedjeli na automobilu upravo ste potrošili. Ako to radite svjesno i veseli vas - uživajte. Ali nemojte se zavaravati da ste uštedjeli.
2) Više se fokusiramo na uštedu nego na potrošnju
Često kupujemo nešto jer je na sniženju ili na akciji i imamo osjećaj da smo uštedjeli. Zapravo, nismo. Prilikom ovakve kupnje fokusirani smo na iznos koji ćemo uštedjeti (snižena cijena u odnosu na punu cijenu), ali ne i na iznos koji ćemo platiti. Jedan od načina kako se oduprijeti ovakvim zamkama je da dobro promislite treba li vam stvarno taj proizvod (kupujete li ga inače) ili je primamljiv samo zato što je na akciji.
3) Teže podnosimo gubitak nego što se veselimo dobitku
Brojna istraživanja potvrđuju da je intenzitet neugode zbog gubitka puno jači od intenziteta veselja zbog dobitka. Primjerice, ako čovjek ima dva paketa dionica, od kojih jednom paketu cijena raste a drugom pada, on često pod utjecajem straha od gubitka prerano proda dionice koje rastu, a predugo zadrži one kojima cijena pada.
Razloge tomu treba potražiti u razmišljanju da s obzirom da teško podnosimo gubitak, nadamo se da će loše dionice ipak s vremenom porasti, a ako prodamo one koje dobro stoje, bar ćemo nešto zaraditi. No, u takvim slučajevima često na kraju ostanemo samo s lošim dionicama. Naravno, dionice su ovdje samo navedene kao primjer, razmislite o svojoj svakodnevici i primjetit ćete sličan obrazac kada su druge stvari u pitanju.
4) Ne razmišljamo o potencijalnim rizicima
Dobro je imati ušteđevinu u banci, ali pogrešno je razmišljati da ste tada bezbrižni i zaštićeni od gubitaka. Razmišljajući o mogućim gubitcima često smetnemo s uma i one 'prikrivene' kao što su devalvacija ili inflacija.
5) Ne razmišljamo dugoročno
Ponekad je bolje odustati nego raditi nešto samo zato jer smo za to već platili (primjerice, tečaj stranog jezika koji vam se ne sviđa). Osim toga, ako već imate mogućnost ulagati novac u dodatnu edukaciju ili u vlastiti hobi, razmislite o tome da pronađete način kako to durogočno učiniti isplativim. Primjerice, ako želite upisati neki tečaj, razmislite o upisu onog tečaja koji će vam omogućiti da steknete željeno znanje, ali i gdje možete steći certifikat za obavljanje tog posla. Na taj način osiguravate si dodatne izvore zarade.
Izvor: telegram.hr