Upoznajte Zagrepčanku (61) koja dokazuje da nikad nije kasno za poduzetništvo i ozbiljnu zaradu.
Umirovljenica Ankica Livić uspješna je poduzetnica, a svojim iskustvom dokazuje da odlazak u mirovinu ne mora značiti i kraj profesionalne karijere. Ova 61-godišnja Zagrepčanka nudi usluge čišćenja i peglanja, a ide joj jako dobro: posao je pokrenula prije godinu dana, a danas ima tri suradnice, vlastitu web stranicu i svoj blog te je prisutna i na društvenim mrežama gdje, pak, dijeli svoja iskustva o poduzetništvu.
"Uvjerila sam se da i u zrelim godinama možemo ostvariti snove i pristojno živjeti od svog rada te pritom ne ovisiti o djeci, pučkim kuhinjama ili prositi i biti na teret države", kaže Ankica za Jutarnji list.
Njezina je priča počela malim brojem klijenata. Ubrzo je shvatila da je potražnja na tržištu puno veća nego što je očekivala pa je otvorila ‘sporedno zanimanje’ pri gradskom Uredu za gospodarstvo, rad i poduzetništvo, Odsjek za obrtni registar.
"To je vrlo jednostavan proces i nije skup. Potrebni su kopija osobne iskaznice, zahtjev, pristojba koju uplaćujemo u državni proračun i biljezi. Vrlo brzo dobijete rješenje i iskaznicu s kojom treba otići u Ministarstvo financija, tj. područnu poreznu upravu. Nakon toga možete legalno raditi uz izdavanje računa za usluge", objašnjava Ankica te ističe kako je ‘sporedno zanimanje’ izvrsno rješenje za umirovljenike jer tako ne zamrzavaju svoju mirovinu, a mogu dodatno zaraditi.
Ankica je tijekom svog radnog vijeka radila kao šef računovodstva i viši suradnik računovodstva i financija u Kutini i Zagrebu. Odlaskom u prijevremenu starosnu mirovinu prihod joj se duplo smanjio, a troškovi kredita i života ostali nepromijenjeni.
Isprva je mislila otvoriti računovodstveni servis jer joj je to struka. Ipak, ubrzo je shvatila da takvih servisa na tržištu ima dovoljno i da sve više gube klijente, pa je odustala.
"A onda sam si rekla: ‘čistiti stanove i peglati znaš, zašto se ne prihvatiš tog posla?’ Vjerovala sam da ljudi trebaju takve usluge i objavila oglas. Nakon nekog vremena angažirala me jedna gospođa za čišćenje. Ona me preporučila susjedi. I tako je počelo. Skromno, za relativno malu satnicu. Nisam znala kako se kreću cijene u toj djelatnosti, bila sam sretna da radim", priča Ankica.
Uskoro su je počeli nazivati klijenti iz Zagreba i drugih gradova za usluge čišćenja, peglanja, uređenja ureda i stanova, pranja rublja, čišćenja snijega...
"Prva tri mjeseca radila sam sama, doslovce po cijelom Zagrebu. Nisam odbila niti jednog klijenta. Kako se posao povećavao, potražila sam jednu, pa dvije, a sada i tri žene s kojima surađujem", priča Ankica i dodaje kako joj je najteže bilo promijeniti razmišljanje iz socijalističkog u kapitalističko.
"Bila sam uvjerena da je poduzetništvo rezervirano za mlade", ističe.
Njezina prva poslovna ideja je bila priprema zdravih sokova i smoothija, no to je propalo.
"Nisam odustajala. Vjerovala sam sebi i uvjerila se da uistinu mogu solidno živjeti od ovog posla koji trenutno radim. Uvijek sam imala motivacije za različite projekte, ali tek sada od toga i zarađujem ozbiljnije novce", objašnjava.
Planira proširiti uslužnu djelatnost i izvan Zagreba, prvenstveno na Jadran gdje vidi veliku priliku zbog velikog broja iznajmljivača putem servisa poput AirBnba i sličnih kojima treba redovito održavanje stanova i kuća, peglanje, pranje i čišćenje. Plan joj je prijaviti projekt za fondove Europske unije za žene u poduzetništvu kako bi zaposlila veći broj umirovljenica ili nezaposlenih žena.