Od početka godine širom su otvorena vrata zapošljavanju umirovljenika.
Od početka godine širom su otvorena vrata zapošljavanju umirovljenika. To su omogućile izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju, koje su stupile na snagu 1. siječnja, a kojima se, kako su nam pojasnili u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava, proširuje mogućnost zapošljavanja umirovljenika na pola radnog vremena i uz nastavak primanja pune mirovine.
Na tom tragu razmišljaju i u Sparu, koji je ovih dana objavio prve oglase za posao u kojima traže umirovljenike.
"Uz zadržavanje postojeće mirovine umirovljenicima nudimo dodatne prihode, ugovor o radu na pola radnog vremena na radnome mjestu prodavača-blagajnika, a onima kojima je potrebno osiguravamo i plaćeni prijevoz te mogućnost izbora lokacija rada", poručio je Helmut Fenzl, čelnik Spara u Hrvatskoj.
Za rad penzionera otvoreni su i u Taxi Cammeu u kojem su, prema riječima izvršnog direktora Petra Dragića, "u nedostatku radne snage odlučili angažirati umirovljenike". Dosad su na ovaj način zaposlili petnaestak vozača u Zagrebu, a prijave novih kandidata stalno dolaze, budući da od početka ove godine mogu raditi i osobe koje primaju vojne mirovine.
Mogućnost za rad umirovljenika ukazala se, naime, nakon 1. lipnja prošle godine kada je zakonodavac omogućio da vozač taksi vozila ne mora nužno biti profesionalan vozač.
Stariji neće "oteti" poslove mladima
Davanje mogućnosti umirovljenicima da rade do četiri sata dnevno i nastave primati punu mirovinu dobro je rješenje, smatra Predrag Bejaković iz Instituta za javne financije.
Razloga za to je, dodaje Bejaković, više. Prije svega, istraživanja pokazuju da se sami umirovljenici koji imaju priliku raditi osjećaju korisnijima i socijalno uključenijima. Osim toga, dobit će dodatni izvor prihoda, što u uvjetima malih mirovina nije nevažno.
"U SAD-u nije rijetkost da blagajnice u trgovinama imaju preko 70 godina, kao što se mogu vidjeti i stjuardese starije životne dobi", ističe Bejaković. Odbacuje tvrdnje da će rad umirovljenika smanjiti zapošljavanje mlađih radnika.
U ovom je trenutku teško procijeniti koliko bi se umirovljenika moglo odlučiti na rad u staroj životnoj dobi. Prema procjenama Lazara Grujića, predsjednika Stranke umirovljenika, bit će ih maksimalno 300.000 koji bi se mogli ponovno okušati na tržištu rada. Međutim, i to bi bio velik priljev radne snage na naše tržište, iako ono sve više vapi za radnicima. Umirovljenici bi se, smatraju stručnjaci, najviše mogli zapošljavati u turizmu i ugostiteljstvu te trgovini, dok je u drugim djelatnostima u kojima kronično nedostaje radnika, poput građevinarstva, zbog težine poslova, teško očekivati veće zapošljavanje starijih ljudi.
"Davanje mogućnosti umirovljenicima da rade na pola radnog vremena i nastave primati mirovinu je dobra opcija", smatra Višnja Fortuna, predsjednica Matice umirovljenika Hrvatske.
S obzirom na to da su nove izmjene zakona tek stupile na snagu, pravi volumen njihovih učinaka tek će izaći na vidjelo u mjesecima koji slijede.
No, da u Hrvatskoj postoji interes za radom umirovljenika potvrđuju i podaci HZMO-a, prema kojima je s krajem prošle godine 5138 umirovljenika radilo četiri sata dnevno.
Izvor: jutarnji.hr