Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Great minds think alike ili što je zajedničko velikim managerima?

Nakon što su istražili rad gotovo 80 000 menadžera, autori Marcus Buckingham i Curt Coffman svoja su saznanja zabilježili u knjigu intrigantnog naziva; .
Nove spoznaje o upravljanju ljudskim resursima u potpunoj su suprotnosti sa nekim dosadašnjim shvaćanjima o odabiru i razvijanju kvalitetnih kadrova.

Dominatna misao je prihvaćanje činjenice da se ljudi s godinama sve manje mijenjaju stoga je potrebno usredotočiti se na njihove jake strane umjesto slabosti. U dosadašnjoj se praksi fokus stavljao na područje osrednjih sposobnosti koja su se potom nastojala razviti verbalnim sugestijama ili metodama procjene. Umjesto toga, neki od vodećih managera okrenuli su se ocjenjivanju postojećih sposobnosti i talenata te ih dodatnim treniranjem osnažuju i razvijaju kako bi se kompenzirao nedostatak nekih drugih kvaliteta. Ovdje Bucingham i Coffman navode 4 ključna zadatka HR managera.

1. Odabir na temelju talenta
2. Utvrđivanje ishoda prije postavljanja očekivanja
3. Motiviranje upotrebe jakih strana
4. Pravilno pozicioniranje odabranih kadrova

Talenti obuhvaćaju izraženu težnju za uspjehom i radom, mentalne snage kao što su usredotočenost, disciplina, odgovornost, te emocionalne kapacitete poput empatije, obazrivosti, mogućnosti uvjeravanja, liderstva.

Sa svrhom utvrđivanja ciljeva i njihovih postizanja, vrhunski manageri usmjeravaju zaposlenike, no jednom kada su željeni ishodi definirani, manager se 'povlači' i prepušta realizaciju zaposleniku. U suprotnom, stalan nadzor budi u zaposlenika osjećaj nesigurnosti što dugoročno postaje kontraproduktivno.

Prepoznavanje motivirajućih elemenata među zaposlenicima i pružanje odgovarajućih izazova važno je kao i kompenziranje njihovih slabosti. To se može postići raspoređivanjem timova i dodjeljivanjem partnerskih zadataka.

Premda se pod napredovanjem još uvijek podrazumijeva penjanje na hijerarhijskoj ljestvici, vodeći manageri svoje zaposlenike postavljaju na radna mjesta koja zadovoljavaju obje strane. Zato je važno čuvati podatke o zaposlenicima, rezultate njihovih testiranja, životopise i ostalu dokumentaciju koja će omogućiti bolji uvid u sposobnosti pojedinaca i njegov razvoj unutar tvrtke. Napredovanje i ostvarivanje karijere unutar tvrtke poželjno je oblikovati po principu prikladnosti kandidata, a ne iskustvu ili dužini staža.

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.