Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Outsourcing u Hrvatskoj

Outsourcing predstavlja delegiranje operacija ili poslova, koji nisu matična djelatnost tvrtke, iz unutrašnje proizvodnje vanjskim entitetima koji su se specijalizirali za te djelatnosti.

Dugogodišnju praksu svjetskih kompanija počele su primjenjivati i hrvatske tvrtke. Prema Hendalovu istraživanju 43% tvrtki je samo u posljednje dvije godine obavilo outsourcing nekih svojih djelatnosti, što znači kako je svaka druga tvrtka izdvojila neke službe, a svako deseto poduzeće koje se odlučilo na outsourcing vrlo je zadovoljno postignutim. Za outsourcing se najčešće izdvajaju ljudski resursi, nabava, financije i računovodstvo, briga o potrošačima, logistika, istraživanje i razvoj, prodaja i marketing, menadžment te obuka.

Međutim, kao i svako poslovno investiranje, i outsourcing je riskantna odluka koje nikada nije jednoznačna i za sobom povlači pitanja socijalne odgovornosti i etičnosti poduzeća, a na kraju i dugoročne učinkovitosti. S obzirom da čarobne formule za uspjeh nema, nekih se pravila ipak valja pridržavati.

Pet zlatnih pravila outsourcinga:

1. Outsourcirati iz ozbiljnih razloga
Ako mislite kako se efikasnost i konkurentnost mogu povećati unapređivanjem tehnologije unutar poduzeća, potrebno je o tome razmisliti, jer proces koji je unutar kompanije izgrađen na čvrstim temeljima ne mora nužno uspješno profunkcionirati kad se izdvoji.

2. Pažljivo odabrati model
Tvrtka mora promisliti hoće li pokrenuti vlastitu podružnicu, možda u zemlji u kojoj su troškovi rada za tu djelatnost niži, ili će kompletnu nematičnu aktivnost prepustiti vanjskim suradnicima. Jedna od mogućnosti je i kombinacija najboljeg od obiju strategija. 3. Uključiti zaposlene
Potrebno je znati kako i zaposlenici i srednji menadžment također odlučuju hoće li potez uspjeti ili propasti.

4. Potrebno je uložiti vrijeme i trud
Nakon inicijalne godine uštede će biti sve manje pa će svaki daljnji pomak u rezanju troškova zahtijevati investiciju menadžerskog vremena. Kontrola kvalitete također je važan dio projekta, pogotovo kad je riječ o outsourcingu zahtjevnijih zadataka.

5. Svi uključeni partneri moraju biti ravnopravni
Ako se vanjske suradnike shvati kao dio poduzeća kojemu u svakom trenutku treba dati točne upute o tome kako, kada i gdje – od povećanja efikasnosti ostat će samo obećanja.

Što outsourcing donosi radnicima

Za početak navedimo negativne učinke outsourcinga: gubitak ranog mjesta ili nazadovanje, smanjenje prava radnika nakon isteka kolektivnog ugovora, smanjena prava na otpremninu i radni staž ukoliko dobiju otkaz u izdvojenom poduzeću te na kraju gubitak sigurnosti koju osiguravaju veliki sustavi nakon čega postaju izloženiji tržišnim promjenama.

S druge strane, iako ih je malo, pozitivni učinci koje outsourcing ostavlja na zaposlenike tiču se znatnog poboljšanja uvjeta rada, ako se izdvojeni dio poslovanja razvije. Uz to rastu i prilike za širenje biznisa jer rade za više poduzeća te im se povećava fleksibilnost i mobilnost.

(V.K.)
Izvor:
Lider

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.