Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Žene su najperspektivniji svjetski resurs

Žene su u današnje vrijeme najmoćniji pokretač globalnog gospodarskog rasta. U posljednjih nekoliko desetljeća, gotovo svuda u svijetu, zapošljava se sve više žena, dok je postotak zaposlenih muškaraca pao. Povećanje zaposlenosti žena rezultat je velike promjene u karakteristikama i tipu poslova. Jer, dok je potražnja za radnicima u industriji, koja se tradicionalno smatrala muškim poslom, pala, došlo je do povećanja broja poslova u sektoru usluga. To je smanjilo potražnju za fizičkim radom i izjednačilo položaj spolova na tržištu rada.

Međutim, bilo bi pogrešno govoriti o "ulasku" žena u radnu snagu. Jer, žene su uvijek radile kod kuće, brinule za djecu, čistile ili kuhale, no pošto su to sve neplaćeni poslovi, nisu se računali u službenim statistikama.
U razvijenim zemljama žene u ukupnom BDP-u sudjeluju s nešto manje od 40%, ali ako se tome doda vrijednost kućanskih poslova, tada žene u ukupnoj proizvodnji sudjeluju s više od 50%.

Također, za veliki dio globalnog rasta može se zahvaliti povećanju zaposlenosti žena. Naime, od 1970-ih, na svaki posao na kojem je počeo raditi muškarac, dolazi dva na kojima su počele raditi žene. No, ne samo da je zapošljavanje žena globalnom BDP-u pridonijelo više od zapošljavanja muškaraca, nego više i od kapitalnih investicija i od povećanja produktivnosti.

Žene postaju sve važnije na svjetskom tržištu, ne samo kao radnice, već i kao potrošači, menadžeri i investitori. One su, tradicionalno, obavljale većinu kupovine za kućanstvo, a sada imaju i vlastiti novac kojeg mogu potrošiti na druge stvari. Istraživanja pokazuju da žene donose čak 80% svih odluka o kupnji – od zdravstvene skrbi i kućanstva, do namještaja i hrane.

Međutim, udio žena u radnoj snazi ima svoje granice, ali žene još uvijek imaju dovoljno prostora za povećanje produktivnosti boljim iskorištavanjem svojih znanja i vještina. Naime, djevojčice postižu bolje rezultate u školi od dječaka, a više žena nego muškaraca završava fakultete. U SAD-u na svakih 100 muškaraca koji započnu visoko obrazovanje dolazi 140 žena, a u Švedskoj ih je čak 150.

Stoga će u budućnosti bolje obrazovane žene zasigurno zauzimati više funkcije u tvrtkama. Bolje iskorištavanje vještina i znanja žena nije samo pitanje jednakosti spolova, već je dobro i za posao, pokazuju rezultati istraživanja. Studija konzultantske kuće Catalyst otkriva da američke kompanije s više žena na menadžerskim pozicijama, imaju više koristi i zbog toga ostvaruju veći prihod, od onih kompanija u kojima nema žena u vrhu hijerarhije. Naime, miješani muško-ženski timovi bolji su u rješavanju problema nego timovi sastavljeni od pripadnika samo jednog spola. Studije također pokazuju da su žene često bolje u izgradnji timova i komunikaciji nego muškarci.

Unatoč njihovim postignućima i kvalitetama žene su još uvijek najneiskorišteniji svjetski resurs. Mnogo ih je još uvijek nezaposleno, a mnoge još uvijek na najbolji način ne iskorištavaju svoja znanja i vještine. Na primjer, u Japanu radi samo 57% žena, u usporedbi s SAD-om gdje ih radi 67%.

Također, u zemljama u razvoju nedovoljno korištenje ženske radne snage koči gospodarski rast. Prošlogodišnja studija Svjetskog gospodarskog foruma otkrila je jasnu vezu između jednakosti spolova (mjereno prema sudjelovanju u gospodarstvu, obrazovanju, zdravstvu i političkoj moći) i BDP-a po glavi stanovnika. I mnoge druge studije pokazuju da nejednakost spolova dugoročno šteti gospodarskom rastu.

Unatoč povećanoj važnosti žena za gospodarstvo, one bi mogle postati još važnije većim sudjelovanjem u radnoj snazi i boljim iskorištavanjem svojih znanja i vještina. To bi osiguralo čvršći temelj za dugoročni gospodarski rast, što bi razvijenim zemljama omogućilo da unatoč starenju populacije i dalje financiraju svoje "države blagostanja" i povećalo prihode u zemljama u razvoju.
(T.B.)
Izvor:
Economist

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.