Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Na izbor karijere kod žena više utječu kulturni nego biološki faktori

Raznolikost današnje američke radne snage predstavlja izazov za IT tvrtke koje najčešće provode istovjetne politike za sve zaposlenike, a nigdje to nije vidljivije nego kog zaposlenika ženskog spola, kaže profesorica sa Sveučilišta Pennsylvania, Eileen Trauth.

Menadžeri i nastavnici moraju shvatiti da se ne može generalizirati. Postoji previše varijacija u motivima žena, da bi se pretpostavilo da su kod svih njih oni isti, da je njihov način usklađivanja posla i obiteljskih obveza jednak, ili da je jednak njihov odnos prema majčinstvu, napominje Trauth.

Ona je, naime, intervjuirala 167 žena različite rasne i etničke pripadnosti koje rade u IT sektoru u Australiji, Novom Zelandu, Irskoj i SAD-u. Na temelju tih intervjua, Trauth je zaključila da na izbor karijere kod žena utječe širok spektar faktora, koji uključuju spolne stereotipe, društvene poruke i obiteljsku dinamiku.

Također, u intervjuima je zabilježila mnoštvo različitih odgovora na pitanja o majčinstvu, karijeri i obrazovanu, te spolnim stereotipima, što je, kaže, samo učvrstilo njeno uvjerenje da prepoznavanje tih različitosti ženama može otvoriti više mogućnosti.

Tvrtke ne bi svoje politike u upravljanju ljudima trebale temeljiti na stereotipima, kao što je, na primjer, onaj o mladoj ženi koja počinje raditi i koja će se zasigurno ubrzo udati i dobiti djecu, jer ljude motiviraju različite stvari kao što su plaća, sigurnost radnog mjesta, mogućnost fleksibilnog radnog vremena itd., naglašava Trauth.

Zbog tih različitosti koje se očituju i u praksi, na primjer neke žene usklađuju svoje obiteljske obveze s poslom koristeći mogućnost fleksibilnog radnog vremena, nekima u tome pomaže obitelj itd., Trauth je protiv toga da tvrtke uspostavljaju istovjetnu politiku za sve zaposlene roditelje.

Trauth je zabilježila i značajne razlike u utjecaju kulture na izbor karijere kod žena. U Kini, primjerice, žene zainteresirane za IT, pridjev "šmokljanica", koji se često veže za one koji se bave IT-em, smatraju pohvalom. U Irskoj se bavljenje IT-om smatra "čistim" poslom, dok u Indiji postignuti rezultati na ispitima određuju kojim će se poslom baviti, osim ako se ne radi o pripadnicama najviše klase od kojih se ne očekuje da rade.

(T.B.)
Izvor:
PennState

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.