Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Mentalno zdravlje - zadnji tabu na radnom mjestu

Prema istraživanju fonda Shaw Trust, britanske kompanije podcjenjuju važnost psihičkog zdravlja svojih uposlenika.

Istraživanje predviđa kako će čak četvrtina uposlenika doživjeti mentalne zdravstvene probleme. Istovremeno, 80% tvrtki nema jasno postavljenu politiku za takve slučajeve.

Problemi s mentalnim zdravljem uposlenika britanske tvrtke koštaju devet milijardi funti godišnje, samo kroz bolovanja. Kad se tome doda i pad produktivnost, ta brojka postaje i puno veća.

Drugi dio problema odnosi se na same uposlenike koji se suočavaju s problemima mentalnog zdravlja i koji su zbog toga često su žrtve diskriminacije.

Problemi s mentalnim zdravljem vjerojatno su zadnji tabu na radnom mjestu, smatraju autori istraživanja te dodaju, Kad su u pitanju problemi koji se tiču uposlenikova spola, dobi ili rase, većina tvrtki ima jasnu politiku, ali problemi s mentalnim zdravljem još uvijek se ignoriraju.

Ljudi najčešće ne razumiju dobro problematiku mentalnog zdravlja pa ih to odmah asocira na bolesti poput schizofrenije ili manične depresije, tvrdi Sally Ward iz tvrtke BT.

Međutim, velik je broj onih koji se suočavaju s depresijom, stresom, tjeskobom ili postporođajnom depresijom. Takvi trebaju podršku kako bi mogli uspješno obavljati svoj posao, zaključuje Ward.

(V.B.)
Izvor:
BBC News

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.