Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Sustav nagrađivanja zaposlenika najrazvijeniji u velikim kompanijama

Sustav nagrađivanja radnika, prvenstveno putem povišica, u Hrvatskoj se tek razvija, a u većini slučajeva nagrađivanje je prepušteno diskrecijskoj ocjeni poslodavca.

Tako prema svim relevantnim istraživanjima, koja provode tvrtke i portali specijalizirani za zapošljavanje, gotovo polovica Hrvata nikada ne dobije povišicu.

Pregovori o povišicama u Hrvatskoj najčešće su prepušteni sindikatima koji sklapanjem kolektivnih ugovora s poslodavcem i definiraju sve uvjete s tom problematikom.

Razni elementi u određivanju plaća i motiviranju zaposlenika povišicama i sličnim nagradama prisutni su u raznim oblicima u gotovo svakoj hrvatskoj tvrtki. No kod nas ne postoji uređeni općeprihvaćeni sustav.

Situacija je drukčija u velikim, uglavnom multinacionalnim tvrtkama koje imaju izgrađene sustave vrednovanja rada. No usprkos postojanju sustava, on je uglavnom zatvoren i nedostupan javnosti o čemu dovoljno govori činjenica da se od desetak velikih hrvatskih tvrtki samo nekoliko njih očitovalo o svojem sustavu.

U našoj najvećoj telekomunikacijskoj kompaniji T-HT-u postoji sustav nagrađivanja za menadžment na razini izvršnih direktora i direktora, a u planu je uvođenje sličnog sustava i u segment Prodaje.

U T-HT-u objašnjavaju da se upravo pristupilo izradi novog sustava plaća i nagrađivanja za cijelu kompaniju.

U Zagrebačkoj banci postoji sustav plaćanja i nagrađivanja koji se temelji na utvrđenom rasponu platnih razreda te se individualna i stimulativna plaća radnika utvrđuje u skladu s njegovim doprinosom i postignućima.

U Plivi se sustav nagrađivanja temelji na sustavu osnovnih plaća, koji je određen po složenosti i odgovornosti posla, sustavu upravljanja učinkom, koji se pak temelji na učinku u određenom razdoblju iz kojeg proizlazi varijabilni dio plaće te sustavu ostalih benefita.

Plaće i prihodi menadžera i visokoobrazovanih stručnjaka u SAD-u uglavnom se računaju godišnje ili mjesečno, a ne po radnom satu jer njihovo vrijeme provedeno na radu ne mora biti posebno zabilježeno.

Neke multinacionalne tvrtke, poput IBM-a i Wal-Marta, sklonije su svim zaposlenicima dati temeljnu plaću, a sve ostalo regulirati sustavom poticanja i nagrađivanja.

Prema istraživanjima koja je proveo časopis Journal of Management, čak 90% američkih tvrtki koristi povišice za postignuća na poslu.

Zaposlenici su najčešće rangirani prema relativnim mjerilima i promovirani ne zato što su dobri radnici na svom poslu, nego zato što su bolji od svojih rivala.

(A.T.) Izvor:

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.