Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Visokopozicionirane osobe od povjerenja najčešći akteri korporativnih prijevara

Istraživanje revizorske tvrtke KMPG provedeno dubinskom analizom 360 slučaja korporativnih prijevara u Europi, na Srednjem Istoku i Afirici, pokazuje kako su počinitelji tih djela najčešće muškarci na visokim pozicijama, koji će u razdoblju od pet i više godina, počiniti i nekoliko djela prijevare.

Suprotno uvriježenom mišljenju, prema kojem većina poslodavca misli kako se prijevarama uglavnom bave mlađi i nepouzdani zaposlenici, ovo je istraživanje pokazalo kako su prevaranti najčešće stariji zaposlenici koji imaju veliko povjerenje.

Rezultati pokazuju kako su više od 80% prevaranta, muškarci u dobi od 36 do 55 godina, koji se ilegalnim aktivnostima počinju baviti nakon otprilike šest godina rada za tu kompaniju.

Autori analize navode, kako prosječni prevarant najčešće radi u financijskom odjelu kompanije i prijevare čini samostalno. U 86% slučajeva, ta se osoba nalazi na menadžerskoj poziciji, dok se u dvije trećine slučajeva čak nalazi i na top menadžerskoj poziciji.

Iz KPMG-a navode kako posebno zabrinjavajuće zvuči podatak da osobe ovog profila često počine i nekoliko prijevara prije nego što budu otkriveni. Tako je polovica analiziranih osoba počinila 20 ili čak i više prijevara, prije otkrivanja, dok je trećina njih počinila i više od pedeset nedjela.

U istraživanju se zaključuje kako su slabe unutarnje kontrole poslovanja najčešći razlozi (u 49% slučajeva), zbog kojih se prijevare događaju. Međutim, zanimljivo zvuči podatak kako su prijevare najčešće otkrivene tek nakon što su o njima zaposlenici počeli međusobno razgovarati.

(V.K.)
Izvor:
management-issues.com

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.