Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Umirovljenje posljeratne generacije najteže pogađa Japan, Njemačku i Italiju

Izvješće globalne konzultantsko-revizorske tvrtke Deloitte, pod nazivom "Usluge za stanovništvo koje stari", pokazuje kako će se prvi veliki val umirovljenja baby boomera, tj. generacije rođene nakon Drugog svjetskog rata, odvijati do 2011. godine.

Pritom se ističe kako će taj proces natjerati države da preispitaju koje će javne usluge nastaviti pružati svojem stanovništvu te kako pronaći nove načine njihovog financiranja.

Istodobno, u većini će razvijenih zemalja značajno porasti broj uzdržavanih osoba, mlađih od 15 i starijih od 65 godina, u odnosu na radno sposobno stanovništvo. Ovaj val globalnog starenja stanovništva najjače će pogoditi Japan, Njemačku, Italiju i druge "stare" članice Europske unije, a kao glavni uzrok navodi se niska stopa nataliteta.

"Kako stanovništvo, a posebno ono radno sposobno, stari, država će morati preispitati načine na koje će sve veći broj starijih ljudi utjecati na razne tipove javnih usluga, ali i na izvore financiranja na koje se državna uprava oslanja", upozorava Greg Pellegrino, globalni direktor usluga javnom sektoru u Deloitteu.

Osim značajnog porasta segmenat skrbi za starije, u koji spadaju domovi umirovljenika i kućna njega, doći će i do smanjenja potrebe za uslugama namijenenih mlađem stanovništvu, poput obrazovanja i brige za djecu.

Budući da se postotak radno sposobnog stanovništva koje plaća najveće poreze trajno smanjuje, vlade će morati razmisliti o načinu financiranja javnih usluga, a kako se porezi na dohodak ne mogu beskonačno povećavati, državne će uprave morati pronaći druge načine stjecanja prihoda.

Prema Deloitteovom istraživanju, to će vjerojatno rezultirati s četiri dominantna trenda: modernizacijom poreznog sustava, koja će smanjiti "manevarski prostor" za izuzeće od oporezivanja, produljenjem radnog vijeka i kasnijim odlaskom u mirovinu, uvođenjem naplate pojedinih javnih usluga i jačanjem privatno-javnog partnerstva.

Državne će se uprave suočiti s pitanjem kako zadovoljiti različite potrebe dviju skupina – starijih osoba s jedne te mlade, digitalne generacije s druge strane. U riješavanju problema mnoge bi zemlje mogle zaključiti da bi jačanje pronatalitetne politike, povećanje dobne granice za umirovljenje, ali i veća otvorenost prema imigraciji, mogli barem ublažiti novonastalu situaciju.

(V.K.)

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.