Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Imigranti zaslužni za uspjeh Silicijske doline

Većina bogatstva i dinamičnosti Kalifornije koncentrirana je u Silicijskoj dolini, u kojoj je, u vrijeme booma internetske tehnologije devedesetih godina prošlog stoljeća, nastalo više od 29.000 high-tech tvrtki.

Negativni gospodarski ciklus od 2000. do 2003, Silicijska dolina je prebrodila začuđujuće dobro. Premda su mnoge novonastale internetske kompanije propale druge su postale divovi koji dnevno opslužuju stotine milijuna korisnika.

Mnogi stručnjaci kažu da je uspjeh Silicijske doline teško ponoviti ne samo u Sjedinjenim Državama Amerike, nego ni u drugim razvijenim područjima svijeta.

"Pametne ljude trebate pustiti da dođu u vašu zemlju. Kada prolazite Silicijskom dolinom, jedna stvar se odmah uočava - gotovo svatko ovdje govori s nekim stranim naglaskom", rekao je Paul Graham, jedan od onih koji su razvili ideju elektroničkih, odnosno internetskih trgovina, a sada je partner u tvrtki Y Combinator, kompaniji iz Silicijske doline.

Prema jednoj studiji, više od polovine kompanija koje su osnovane u posljednjih desetak godina na čelu imaju barem jednog imigranta. To je dvostruko više od prosjeka čitavih Sjedinjenih Država Amerike za high-tech kompanije.

Suosnivač Yahoo-a Jerry Yang, primjerice, u Ameriku je došao s Tajvana.

Srinija Shrinivasan, direktorica Yahooa, s kompanijom je gotovo od samog početka kaže: "Ovo nije kultura u kojoj stvari dolaze s vrha. To vrijedi za čitavu Silicijsku dolinu. Kultura ovdašnjih kompanija leži u samim korijenima kompanija, u kojima se kod uposlenika potiče i ohrabruje inicijativa da izlože svoje najbolje ideje."

Mnogi stručnjaci kažu da učinkovitost Silicijske doline ne proistječe samo iz slobodoumlja inženjera i uprave kompanija, nego i iz kulture investitora u te kompanije.

Većina stručnjaka slaže se da će Silicijska dolina ostati vodeća inovativna sila u Americi, jer održava kulturu investiranja u high-tech u uvjetima visokog poslovnog rizika.

Za razliku od drugih sektora, ovdje se neuspjeh ne kažnjava nego se smatra poželjnim iskustvom za slijedeći poduhvat.

(A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.