Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Reintegracija starijih rješava problem nedostatka radnika

Žele li što bezbolnije prebroditi nedostatak kvalificirane radne snage, industrijalizirane će zemlje morati provesti brze reforme kako bi zadržali starije radnike i reintegrirali ih u nove procese proizvodnje, navodi se u novoj američkoj studiji.

U studiji se navodi kako je 1997. godine 30% radnika u zemljama skupine G7 bilo staro 50 ili više godina, a ta će se brojka do 2017. povisiti na oko 40 posto.

Istovremeno, broj radno sposobnih osoba u dobi od 15 do 49 godina, u razdoblju od deset godina snizit će se sa 51% na 44 posto.

Studijom koju je provelo Američko udruženje umirovljenika (AARP), analiziralo se kako će vodeća svjetska gospodarstva odgovoriti na izazov starenja radne snage, a uključivala je reakcije Vlada, poslodavaca te 8.200 zaposlenika diljem zemalja skupine G7.

Studija otkriva kako 51% ispitanih zaposlenika u dobi iznad 50 godina kroz slijedećih pet godina odlazi u mirovinu, dok još 18% njih razmišlja o umirovljenju.

Ukoliko pak svi ti radnici tijekom pet do deset godina odjednom odu u mirovinu, gospodarstva zemalja će se suočiti s neviđenim odljevom znanja i talenata. Upravo je zato reintegracija starijih u nove procese, jedan od načina sprječavanja odljeva znanja.

Autori smatraju kako su Kanada, Velika Britanija i Sjedinjenje Američke Države najspremnije odgovoriti ovakvim izazovima, dok se Njemačka i Francuska nalaze na dobrom putu. Upozorava se također kako se Italija i Japan moraju više posvetiti pronalasku alternativnih rješenja za nadomjestak stanovništva koje stari velikom brzinom, dok su stope nataliteta izuzetno niske.

Nadalje, više od 60% zaposlenika smatra kako je dobna diskriminacija glavna prepreka stvaranju novih radnih mjesta, a tek ih je 38% istaknulo kako njihov poslodavac prihvaća zaposliti starije radnike.

Općenito, tek 30% zaposlenika smatra kako njihov poslodavac ima jasno razvijenu strategiju zapošljavanja starijih radnika, dok u Italiji i Njemačkoj takvo mišljenje ima njih 13 posto.

(V.K.)
Izvor:
EurActiv

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.