Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Pad nataliteta prijetnja japanskom gospodarstvu

Prvog siječnja ove godine u Japanu je bilo 1,35 milijuna dvadesetogodišnjaka, što je 40.000 manje nego početkom 2007. te najniža brojka od 1968., otkako se vode godišnje statistike, pokazuje istraživanje.

Dodajmo tome da ova dobna skupina predstavlja 1,06% ukupnog stanovništva, a ovo istraživanje potvrđuje i druga nedavna istraživanja o padu broja stanovnika u Japanu.

Stoga Japanu, kao i svim zemljama s ovim problemom prijeti starenje radne snage, što bi moglo poprilično ugroziti njeno gospodarstvo.

Ranih sedamdesetih godina žene su u Japanu u prosjeku rađale 2,1 novorođenče, da bi u 2005. godini taj prosjek pao na rekordno nisku stopu od 1,26 djeteta po majci. Iste godine zabilježeno je kako se i populacija počela smanjivati, a stručnjaci navode da bi se broj Japanaca do 2050. godine mogao smanjiti za 20 posto.

No Japanci, inače poznati po dugovječnosti, također žive duže, pa je u 2006. očekivana životna dob iznosila 82 godine, zbog čega Japan ima najveću populaciju starih osoba na svijetu. Više od 20% Japanaca starije je od 65 godina, a do 2050. se očekuje kako će taj broj iznositi čak oko 40 posto.

No, u 2000. godini dvije trećine Japanaca bilo je staro između 15 i 64 godine, a do 2050. ta bi brojka mogla biti puno manja. Zbog toga bi vlada treba napraviti snažan zaokret u imigracijskoj politici ili mora naći načina uvjeriti žene i umirovljenike da se vrate na posao.

Ako do toga ne dođe, kompanije će se uskoro morati boriti kako bi pronašle radnu snagu. Osim toga, manji broj radnika također znači i manji broj poreznih obveznika, što će se itekako osjetiti na državnom proračunu.

U japanskim selima ta se promjena već osjeti, a ni u gradovima situacija nije znatno bolja.

Japanski stručnjaci stoga su počeli razvijati modele kako suzbiti populacijski problem s kojim se njihova zemlja suočava, a doktorica Kuniko Inoguchi, bivša ministrica za socijalna pitanja, kaže kako se nada da će vlada to pitanje staviti kao svoj glavni prioritet. (V.K.)

Izvor:
Poslovni dnevnik

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.