Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Mentalitet izobilja vs. nestašice

Vidite li poslovičnu čašu polupunom ili polupraznom?

Vaše viđenje da li je čaša polupuna ili poluprazna nije samo odraz optimizma/pesimizma, može se protumačiti i stavom u kojem prevladava mentalitet izobilja nasuprot mentaliteta nestašice.

Kako se ova postavka može odraziti na Vašu karijeru ili uspješnost? Naš uspjeh na poslu ovisi o mnoštvu faktora, jedan od kojih je vrlo često zanemaren: da li nastupate s pozicije mentaliteta izobilja ili nestašice.

Prvo nam je potrebna definicija za model, stoga ćemo citirati Stephena Corveya:

"Većina ljudi živi mentalitet nestašice. U životu vide ograničenja svega, kao da postoji samo jedan kolač koji se može ograničeno dijeliti. Ako netko uzme veći komad kolača, drugima ostaje manje. Osobe s mentalitetom nestašice vrlo teško dijele priznanje, moć ili profit – čak i s onima koji su im to pomogli steći.

Također teško iskazuju iskrenu radost uspjehu drugih. S druge strane, mentalitet izobilja odaje osobe duboko sigurne u svoju vrijednost i sebe same. Osnovno polazište im je da svega ima dovoljno za sve, što rezultira u dijeljenju priznanja, profita, odlučivanja – otvarajući nove mogućnosti, alternative i potičući kreativnost."

Mentalitet izobilja
Ukazuje na puno više od pozitivnog stava, koji je vrlo važan. Kada pozitivno pristupate problemu, pokušavate sagledati kako se može riješiti umjesto da se bavite time što nije izvedivo. Pokreće Vas misao "Mogu sve što hoću" i nastojite pronaći mogućnosti i načine, umjesto da se bavite problemima i preprekama. Ovakav pristup obilježava sve lidere u punom smislu riječi i bitan je za uspjeh u svakome području.

Osobe s mentalitetom izobilja vjeruju da postoje uvijek mogućnosti i sredstva za postizanje osobnih ciljeva, da njihov uspjeh ne znači nužno neuspjeh drugih i što su uspješniji da mogu više utjecati na druge na pozitivan način.

Mentalitet nestašice
Poznajete li ljude koji troše jako puno vremena i energije natječući se s drugima ili verbalno omalažavajući osobe zato što se, u biti, boje da su drugi bolji od njih?

Da li ste osoba koja se konstantno bori s viškom kilograma, ali inzistirate na tome da je na kraju obroka tanjur iz kojeg jedete prazan jer "ne volite bacati hranu"?

Mentalitet nestašice ograničavajući je. Možda se na prvi pogled čini dobrim načinom postupanja (ne može svega biti dosta za sve), no s vremenom postanete svjesni da previše vremena i energije trošite na sukobe i negativno razmišljanje. Definitivno Vam blokira i bilo kakvu vrstu kreativnosti, da ne govorimo o utjecaju na međuljudske odnose...

Pogledajmo neke pojavnosti:

Mentalitet izobilja:

  • Pobjeda je uspjeh, rezultat kojega se pozitivno odražava na sve uključene u proces.
  • Mogu pronaći vrijeme za hitne i bitne stvari.
  • Iz grešaka mogu naučiti.
  • Tržište nam pruža mogućnosti.

  • Mentalitet nestašice:
  • Pobjeda je poraz protivnika.
  • Nikad nemam vremena.
  • Greške su nedopustive.
  • Situacija na tržištu je prijeteća i ograničavajuća.

    Prednosti mentaliteta izobilja vidljive su: osobni integritet, zrelost i mentalitet izobilja stvaraju win/win situaciju za sve uključene.

    No, što ako u svome ponašanju prepoznate mentalitet nestašice? Možete se obratiti svom osobnom poslovnom treneru, no neke korake poduzmite sami:

  • Slušajte druge s empatijom, svjesno uložite napor u izričaj pozitivnih poruka. Odlučite prihvatiti ljude kao osobe, jedinstvene individue i pronaći nešto u njima što je vrijedno i posebno.
  • Pomažite drugima. Prenesite svoje znanje ljudima u timu koji rade s Vama. Posvetite više vremena kolegama na početku karijere, kao menadžer isplanirajte tjedan tako da imate vremena za razgovor sa svojim podređenima.
  • Definirajte svoje ciljeve i napravite osobni program.
  • Odlučite dnevno koristiti barem jednu karakteristiku mentaliteta izobilja.

    Što prevladava? Da li je svijet oko Vas udoban, poticajan, inspirativan – ili je hladno, opasno i prijeteće duboko mjesto, u kojemu samo najjači i najbezobzirniji mogu opstati? Istina: ono je što želite da bude. Vaš pristup ga određuje, a Vi ga odabirete.

  • U sljedećem članku pročitajte odgovore poslovnih trenerica na vaša pitanja!

    MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.